Dlaczego implanty to dobra metoda uzupełnienia ubytków zębowych?
Brak jednego lub kilku zębów nie tylko zmienia wygląd twarzy, ale także zaburza równowagę podczas żucia pokarmu, wpływając negatywnie na pozostałe zęby. W artykule wyjaśniamy, jakie znaczenie dla zdrowia ma uzupełnianie ubytków w zębach. Piszemy też o najważniejszych zaletach implantów zębowych.
Dlaczego należy uzupełniać ubytki w uzębieniu?
Braki w uzębieniu to nie tylko problem estetyczny, związany np. z zapadnięciem się policzków i zmianą owalu twarzy. Okazuje się, że utrata nawet jednego zęba w dłuższej perspektywie czasu może mieć negatywne skutki zdrowotne. Zaburzenie funkcji żucia i przeciążenie zębów po jednej stronie sprzyja szybszemu rozwojowi próchnicy oraz chorób przyzębia, które w konsekwencji mogą się rozwinąć w poważniejsze dolegliwości i choroby. Do takich zalicza się m.in.:
- częste migreny;
- choroby serca;
- zapalenie opon mózgowych;
- zapalenia stawów;
- stany zapalne zatok.
Innym problemem może być szybsze ścieranie się i rozchwianie zębów czy wady wymowy. Uzupełnianie ubytków w zębach to konieczność, jeśli chcemy zachować zdrowie i atrakcyjny wygląd.
Zalety implantów zębowych
Implanty to uzupełnienia stałe oparte na wszczepach śródkostnych wykonywane z tytanu lub cyrkonu. Innymi słowy, tzw. sztuczny korzeń zęba wkręca się w kość, a następnie można na nim umieścić nową koronę zębową. Ten zabieg stomatologiczny wyróżnia się wysoką trwałością – żywotność sztucznego zęba wynosi nawet do 30 lat. Dużą zaletą implantów jest to, że zapewniają pacjentowi komfort podczas mówienia, gryzienia i wszystkich innych czynności. Nie ma tu żadnych ruchomych elementów, które mogłyby przesunąć się lub wypaść. Są też zupełnie niewidoczne i łatwe w utrzymywaniu higieny. Na tego typu zabiegi zaleca się umawiać w renomowanych gabinetach, które specjalizują się w implantologii. W Poznaniu zabiegi wszczepiania implantów wykonują stomatolodzy w klinice Dental-Comfort.
Dlaczego warto wybrać implanty?
Implanty zębowe zapobiegają zanikowi tkanki kostnej, chronią przed przemieszczaniem się pozostałych zębów i pozwalają uniknąć problemu estetycznego związanego z ubytkiem. Wiele osób obawia się samego zabiegu wstawienia sztucznego zęba. Na szczęście dzisiejsze techniki stomatologiczne, a także skuteczne sposoby znieczulenia sprawiają, że zabieg jest praktycznie bezbolesny. W zależności od liczby ubytków, wszczepienie implantu trwa zazwyczaj ok. 0,5-2 godzin. Konieczne są też wizyty kontrolne, na których lekarz dokonuje oceny stopnia zagojenia się rany i sprawdza, czy implant się przyjął.