Dlaczego ubytki w uzębieniu należy uzupełniać? - To nie tylko kwestia estetyki!
Uzębienie w znacznym stopniu wpływa na nasz wygląd, a co za tym idzie na naszą samoocenę i to, jak widzą nas inni. Ładny uśmiech ukazujący proste, białe zęby to coś, o co warto zadbać. W tym celu niezbędne są regularne wizyty u stomatologa, szczególnie w celu uzupełnienia ubytków w uzębieniu. Jak się zresztą okazuje, warto o to zadbać nie tylko przez wzgląd na naszą aparycję, ale także zdrowie.
Konsekwencje zaniedbanych braków zębowych
Nie da się ukryć, że brak zębów – przede wszystkim przednich, ale też trzonowych – to spory mankament pod względem estetycznym. Niepełny uśmiech prezentuje się niezbyt atrakcyjnie, co przekłada się na obniżenie samooceny i może nawet powodować ograniczenie kontaktów towarzyskich. Istnieje jednak jeszcze jeden bardzo ważny aspekt utraty zębów i konsekwencji takiej sytuacji, mianowicie wpływ takiego ubytku na nasze zdrowie, a w szczególności na kondycję narządu żucia. Otóż w momencie, gdy tracimy ząb – czy to na skutek czynników chorobotwórczych, czy też urazu mechanicznego – dochodzi do zmian w obrębie funkcjonowania zgryzu. Zęby sąsiadujące z powstałą luką stopniowo zmieniają swoje położenie, a do tego przez brak korzenia zaczyna również postępować zanik kości. Proces ten może mieć następujące konsekwencje:
- Zaburzenia funkcji żucia – zmiany w obrębie układu uzębienia powodują problemy z gryzieniem i żuciem, a także mogą prowadzić do zwiększenia się przestrzeni pomiędzy zębami, a także do ich rozchwiania, a nawet utraty.
- Zmiany w wyglądzie – zanik kości, do którego dochodzi w miejscu utraconego zęba, powoduje stopniowe cofanie się dziąseł, co z kolei skutkuje nieestetycznymi zmianami wyglądu twarzy. Opadające policzki i zapadające się usta sprawiają, że twarz wygląda starzej.
- Bóle okolic głowy – to objaw, którego często nie łączymy z utratą zębów, a który może być z tym bezpośrednio powiązany, co wynika z zaburzeń w obrębie funkcjonowania stawu skroniowo-ż
- Problemy z uzupełnienie ubytków – jak wspomniano, zaniedbane ubytki w uzębieniu prowadzą do zaniku kości, co może znacznie utrudnić wszczepienie implantu. Dlatego też nie należy zwlekać z uzupełnieniem braków zębowych i jak najszybciej umówić się na wizytę do stomatologa specjalizującego się w dziedzinie implantologii.
Jak uzupełnić ubytki w uzębieniu?
Najlepszym sposobem na uzupełnienie luk po utraconych zębach jest zastosowanie implantów zębowych. Dlaczego?
Implant to w rzeczywistości specjalna śruba wykonana z tytanu, którą zastępuje się korzeń zębowy, dzięki czemu zahamowany zostaje zanik kości w dziąśle. - Tłumaczy ekspert z Pracowni Stomatologicznej Rojek Dental w Olsztynie. - Mocowaną na implancie koronę można dopasować do pozostałych zębów, uzyskując tym sposobem w pełni estetyczny efekt.
Jeśli więc zależy nam na zachowaniu pięknego, pełnego uśmiechu i uniknięciu przykrych konsekwencji utraty zębów, warto zainteresować się możliwościami współczesnej implantologii. Na uwagę zasługują również inne rozwiązania stosowane w celu eliminacji ubytków zębowych i naprawy uszkodzonych zębów – należą do nich m.in. koronki, licówki czy mosty protetyczne. Dostępne są również protezy ruchome, jednak te w przeciwieństwie do implantów nie zastąpią korzenia.