Higiena jamy ustnej po uzupełnieniu protetycznym
Właściwa higiena jamy ustnej wpływa na piękny i zdrowy uśmiech oraz świeży oddech. Niestety wciąż zdarzają się sytuacje, kiedy zarówno dorośli, jak i dzieci nie do końca wiedzą, jak prawidłowo o nią dbać. Odpowiednia profilaktyka to absolutna podstawa w walce z próchnicą. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy nie da się uratować zębów i konieczna jest proteza. Czy pacjenci po uzupełnieniu protetycznym muszą przestrzegać dodatkowych zaleceń?
Profilaktyka to podstawa — zadbaj o higienę jamy ustnej
Odpowiednia profilaktyka i codzienna troska o higienę jamy ustnej to podstawa, jeżeli chcesz mieć zdrowe zęby przez długi czas. Zaleca się przynajmniej dwa rady do roku odwiedzać stomatologa, aby sprawdzić aktualny stan uzębienia. Warto również raz w roku zdecydować się na usunięcie kamienia, który gromadzi się na powierzchni zębów.
- Wiele osób boi się wizyt u stomatologa, ponieważ kojarzą się im z bólem wynikającym z leczenia. Trzeba jednak zauważyć, że przy regularnych kontrolach nawet w przypadku pojawienia się ewentualnych zmian, wykrywa się je szybko. Ingerencja ze strony lekarza jest tym samym minimalna, a zabieg bezbolesny. Aby jednak tak było, bardzo ważna jest także higiena jamy ustnej, o którą powinni dbać wszyscy pacjenci niezależnie od wieku, czy dotychczasowego leczenia – wyjaśnia specjalista z Centrum Stomatologii Ortodentis.
Czy osoby po uzupełnieniu protetycznym powinny bardziej dbać o higienę jamy ustnej?
Uzupełnianie protetyczne wykorzystuje się w momencie usunięcia lub utraty zębów naturalnych. Stosuje się ją w sytuacji utraty całego uzębienia, ale również w przypadku pojedynczych braków. Niepełny stan uzębienia może być przyczyną wielu niebezpiecznych zaburzeń, szczególnie u młodszych pacjentów. Dlatego tak ważne jest uzupełnienie wszystkich zębów.
Higiena jamy ustnej u osób korzystających z uzupełnienia protetycznego nie różni się praktycznie niczym od tej, którą zaleca się wszystkim pacjentom. Warto natomiast zwrócić szczególną uwagę na:
- dokładne szczotkowanie przydziąsłowe okolic okoronowych — szczególnie w przypadku pojedynczych koron lub licówek,
- czyszczenie powierzchni pod przęsłem mostu, gdzie może gromadzić się duża liczba bakterii wpływająca na stany zapalne — w przypadku osób z mostami protetycznymi,
- czyszczenie protez wyjmowanych za pomocą specjalnej pasty do protez i przechowywanie jej w suchym miejscu, a w przypadku, kiedy się jej nie używa.
Prawidłowa higiena jamy ustnej wymaga, aby stosować przynajmniej kilka akcesoriów ułatwiających tę czynność. Warto zwrócić uwagę nie tylko na wybór pasty do zębów i szczoteczki, chociaż są one ważne. W niektórych przypadkach należy postawić dodatkowo na dobry płyn do płukania jamy ustnej oraz nić dentystyczną. Podczas codziennego mycia zębów nie należy zapominać również czyszczeniu języka. Gromadzi się na nim wiele bakterii, podobnie jak na samych zębach. Chcąc bardzo dokładnie zadbać o stan jamy ustnej, warto zainwestować także w specjalny sprzęt, jakim jest irygator. Dzięki niemu doskonale doczyścisz przestrzeń między zębami.