Rola tomografii w diagnostyce stomatologicznej
Jedną z metod obrazowania diagnostycznego w stomatologii jest tomografia komputerowa. Stanowi ona ważny elementem dla ustalenia rozpoznania np. przyczyny dolegliwości bólowych zęba. Obrazy tomografii komputerowej sprawdzają się pod wieloma względami dla potrzeb stomatologa – zarówno diagnostycznych, jak i terapeutycznych. Dlaczego cyfrowa diagnostyka dentystyczna jest tak ważna?
Tomografia komputerowa w stomatologii
Stożkowa tomografia komputerowa (CBCT) to badanie obrazowe, które jest wykorzystywane we współczesnej stomatologii do celów diagnostycznych. Metoda ta jest zasadniczo podobna do rentgenowskiej, ale jest wspomagana komputerowo, dając obraz trójwymiarowy. Poza tym oferuje możliwość wyświetlania górnej i dolnej szczęki w nałożonych, szczegółowych obrazach przekrojowych.
Obecnie tomografia stomatologiczna pozwala wyświetlać obrazy w trzech wymiarach za pomocą odpowiednich obliczeń komputerowych. Wówczas, technicznie rzecz ujmując, stomatolog otrzymuje trójwymiarowy obraz szczęki o wysokiej rozdzielczości, którego dane obliczane są za pomocą specjalnego oprogramowania. Dzięki temu uzyskuje się równoległe osiowo odcinki zębów i szczęki w skali 1: 1.
Zastosowanie w diagnostyce stomatologicznej
Wiele gabinetów stomatologicznych dla wygody pacjentów i komfortu pracy lekarzy, oferuje wykonanie tomografii na miejscu. Dzięki takiemu badaniu stomatolog uzyskuje dokładne informacje o stanie i budowie kości szczęki, ale także o położeniu i stanie korzeni zębów. Na podstawie tych zapisów można zbadać wszystkie obszary żuchwy i uzyskać informacje na temat struktur kostnych, jakości kości i lokalizacji dróg nerwowych.
– Typowe zastosowanie tomografii komputerowej w diagnostyce stomatologicznej obejmuje przygotowanie do ekstrakcji zębów, określenie położenia zębów, diagnozowanie zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego oraz planowanie niektórych zabiegów stomatologii estetycznej i rekonstrukcyjnych, np. założenie korony i licówek, miejsce wprowadzenia implantów – tłumaczy stomatolog z krakowskiego gabinetu Stomatologia Steczko.
Metod ta daje dokładny obraz, co ma szczególne znaczenie przy ekstrakcjach zębów mądrości i operacjach żuchwy, ponieważ urazy nerwów mogą prowadzić do całkowitej utraty czucia w dolnej szczęce i umożliwia dokładne odwzorowanie przebiegu nerwu żuchwowego. Tomografię wykorzystuje się również dla oceny powodu bólu i dyskomfortu w zębie, szczęce i żuchwie oraz do szybkiej oceny problemów z zatokami, szczęką i jamą nosową.
Ponadto implantolodzy, którzy korzystają ze specjalnie przetworzonych obrazów CBCT, mogą określić najkorzystniejsze miejsce implantacji w szczęce, odpowiedni rozmiar i średnicę implantu oraz idealny kąt. Informacje te są niezbędne do optymalnego ustawienia implantu.