Jak wygląda usuwanie ósemek?

Jak wygląda usuwanie ósemek?

Ósemki, czyli zęby mądrości sprawiają wiele problemów – bolą, krzywo rosną, rozwija się w nich próchnica lub po prostu nie mieszczą się w szczęce. Często zatem dokonuje się ich ekstrakcji. Dowiedz się, jak wygląda wyrwanie ósemek, kiedy należy wykonać zabieg oraz jak się do niego odpowiednio przygotować. Poznaj także procedurę postępowania po zabiegu.

Kiedy należy usunąć ósemkę?

Ząb mądrości należy usunąć, wtedy gdy:

 • wyjdzie on tylko do połowy;
 • występują nawracające stany zapalne;
 • zabieg zaleci ortodonta;
 • nastąpiło całkowite zatrzymanie ósemki, co źle wpływa na sąsiadującego zęba;
 • wystąpiła choroba miazgi, której nie można leczyć kanałowo;
 • pojawiła się próchnica, której nie można leczyć zachowawczo;
 • w górnych ósemkach nastąpiło przechylenie dopoliczkowe, które kaleczy policzek;
 • wytworzyła się torbiel zawiązkowa.

Często zdarza się również, że ósemki zostają wyrwane profilaktycznie. Dzieje się tak dlatego, że tak naprawdę są one bezużyteczne – nie biorą udziału w przeżuwaniu ani rozdrabnianiu pokarmów, a często powodują wiele problemów.

Jak przygotować się do zabiegu?

Zanim dojdzie do wyrwania ósemki, najpierw należy zrobić specjalistyczne zdjęcie RTG, czyli pantonogram – bez niego nie należy wykonywać zabiegu, ponieważ najpierw trzeba zobaczyć, jakie jest ułożenie zęba i jego nerwu.

Jak wygląda zabieg usuwania ósemki?

Zabieg zawsze rozpoczyna się podaniem znieczulenia miejscowego. Jeżeli chodzi o górne ósemki, znieczulenie zadziała nawet po minucie – są to zęby, które przy wyrywaniu zazwyczaj powodują najmniej problemów. Przy dolnych zębach znieczulenie może zadziałać po dziesięciu minutach.

Przy wyrywaniu zęba można również skorzystać ze znieczulenia całkowitego, czyli narkozy. Jest ona dostępna w wielu prywatnych gabinetach stomatologicznych, a przy zabiegu obecny jest anestezjolog. Taki zbieg będzie wtedy droższy, ale jest to dobre rozwiązanie, jeżeli bardzo boimy się zabiegu.

Sam zabieg często nie jest długi. Może trwać nawet 5 minut. Wszystko zależy od ułożenia zęba i od tego, czy potrzebne będzie dłutowanie – polega ono na nacięciu dziąsła, a następnie usunięcia zęba, przy pomocy specjalnego narzędzia bądź maszyny. Stosowane jest, kiedy tradycyjne metody nie wystarczają.

Po zabiegu często zakłada się szwy, co znacznie przyspiesza gojenie się rany.

Kiedy znieczulenie ustąpi, trzeba przygotować się na ból. Czasami wystarczy przyjąć paracetamol lub ibuprom. Pamiętajmy, że należy unikać aspiryny, ponieważ wzmaga ona krwawienie. W przypadku kiedy zabieg okazaże się bardziej skomplikowany, lekarz przepisze nam lek przeciwbólowy na receptę. Najczęściej będzie to ketonal.

Po zabiegu może również pojawić się obrzęk. Przykładaj zimne okłady, które zmniejszą opuchliznę i ból po ekstrakcji.

Po ekstrakcji ósemki przez co najmniej 24 godziny nie można:

 • spożywać gorących pokarmów i napojów;
 • pić alkoholu;
 • palić;
 • ćwiczyć;
 • płukać jamy ustnej.

Przez kilka dni po zabiegu zaleca się również spożywanie miękkich pokarmów i dbanie o to, aby pokarm nie dostał się do rany po usuniętym zębie.

Niestosowanie się do powyższych zaleceń może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami takimi na przykład jak bardzo bolesny suchy zębodół – dochodzi do niego za sprawą wypłukania skrzepu krwi, chroniącego kość zęba przed czynnikami zewnętrznymi. Pozbawiona ochrony kość zębodołu zostaje zainfekowana bakteriami, pojawiają się dolegliwości bólowe, ćmiące i pulsujące.

Ile kosztuje wyrwanie ósemki?

Cena wyrwania ósemki uzależniona jest od gabinetu, który wybierzemy. Wyrywanie ósemek na NFZ, za darmo również jest możliwe. Prywatnie jest to koszt od około 200 do 500 zł. Wszystko zależy od zęba oraz od tego, czy będzie potrzebne dłutowanie. Należy również doliczyć do tej sumy koszty zdjęcia RTG oraz znieczulenia.

Kategorie
Warto przeczytać
Metody profesjonalnego wybielania zębów
Niemal każdy z nas chciałby mieć piękny i zdrowy uśmiech, a w dodatku idealnie białe żeby, na których nie będzie widać żadnych odbarwień. Większość osób niestety w tym celu stara się korzystać w ogólnie dostępnych w...
Co jest przyczyną bólu zębów po leczeniu kanałowym?
Kiedy pacjent zasiada w fotelu w gabinecie stomatologicznym, to oczekuje ulgi. Liczy się z tym, że sam proces leczenia kanałowego może wiązać się ze sporym dyskomfortem, ale potem ból ma zniknąć i pozostać tylko...
Dla kogo są przeznaczone aparaty ortodontyczne stałe, a dla kogo ruchome?
Założenie aparatu ortodontycznego to nie tylko kwestia estetyki, chęci posiadania ładnego, prostego uśmiechu. Bardzo często jest to podyktowane czynnikami zdrowotnymi, takimi jak, chociażby wada zgryzu. W leczeniu...
Znajdź gabinety stomatologiczne