Jak wygląda zabieg wszczepienia implantu zębowego?
Rynek usług stomatologicznych oferuje nam dzisiaj różnorodne metody odbudowy braków w uzębieniu. Jedną z cieszących się dużą popularnością metod jest wszczepienie implantu zębowego. To rozwiązanie, które będzie nam służyć latami. Jest to dość inwazyjny zabieg, jednak zalety z niego płynące są nieocenione. Jak wygląda wszczepianie implantów zębowych i co warto wiedzieć na temat samego zabiegu?
Przeprowadź konsultację ze specjalistą z zakresu implantologii
Jak wspomnieliśmy już we wstępie, zabieg wszczepienia implantu zębowego to zabieg dość inwazyjny. Poza chęcią jego wykonania, musimy poznać zdanie specjalisty na ten temat. W tym celu powinniśmy się zgłosić do kliniki stomatologicznej i umówić na konsultację ze specjalistą. Ten obejrzy dokładnie nasze uzębienie, zleci badanie tomograficzne i na podstawie uzyskanych informacji zaproponuje najlepsze wedle jego wiedzy medycznej rozwiązanie. Jeśli zostaniemy zakwalifikowani do zabiegu, podczas konsultacji lekarz stomatolog dokładnie opowie nam o jego przebiegu, zleci właściwe badania i podpowie, jak się do wszczepienia implantu przygotować. Warto podkreślić, że badania tomograficzne jest bardzo istotne w momencie planowania implantów, ponieważ pozwala uzyskać dokładny obraz ubytków w uzębieniu i zaplanować zabieg w taki sposób, aby był dla pacjenta jak najbardziej komfortowy. Zabiegi wszczepiania implantów oferuje wiele dobrych klinik stomatologicznych, takich jak, chociażby Dental Service.
Jak wygląda zabieg wszczepienia implantu zębowego?
Zabiegi wszczepienia implantu wykonywane są albo w znieczuleniu miejscowym, albo pod narkozą. Pierwszym krokiem jest więc podanie odpowiedniego znieczulenia – jeśli podczas zabiegu będziemy mieć narkozę, do jego przeprowadzenia niezbędna jest obecność lekarza anestezjologa i wykonanie wcześniej odpowiednich badań kwalifikujących do podania narkozy. Po podaniu odpowiedniego znieczulenia, do pracy przystępuje chirurg stomatologiczny. Zabieg wszczepienia implantu rozpoczyna on nacięciem śluzówki, odsłonięciem wyrostka zębodołowego i zaznaczeniem miejsca, w którym implant zębowy ma zostać wszczepiony. W następnym kroku chirurg musi przygotować miejsce do wprowadzenia implantu. W tym celu wykonuje on frezowanie oraz gwintowanie. Gdy te czynności są już wykonane, następuje wprowadzenie implantu we właściwe, wcześniej przygotowanie miejsce i zabezpieczenie go przed bakteriami. Aby skontrolować, czy implant został prawidłowo osadzony, wykonywane jest zdjęcie RTG, a następnie zszycie rany.
Dalsze kroki po zabiegu wszczepienia implantu
Wszczepienie implantu zębowego to zabieg naruszający tkankę, więc właściwe postępowanie po nim jest niezwykle istotne dla naszego bezpieczeństwa i warunkuje przyjęcie implantu. Po przeprowadzeniu zabiegu i jego zakończeniu otrzymamy od lekarza dokładne wskazówki, których trzeba przestrzegać. Warto tutaj podkreślić, że rana w jamie ustnej będzie się goić około 2 tygodni, więc pierwsze dni po zabiegu są bardzo ważne i nie możemy niczego bagatelizować.
Zaleceniami, które chirurg stomatolog przekazuje pacjentom po wykonaniu zabiegu wszczepienia implantu to przede wszystkim przepłukiwanie jamy ustnej solą fizjologiczną i spożywanie płynnych oraz półpłynnych pokarmów. Po zabiegu pacjent musi też odbywać systematyczne wizyty kontrolne, podczas których lekarz oceni, czy rana goi się prawidłowo i na jednej z takich wizyt usunie szwy.