Kiedy konieczne jest wykonanie leczenia kanałowego?
Leczenie kanałowe pozwala uratować zepsuty ząb przed usunięciem, likwiduje ból, a dzięki nowoczesnym znieczuleniom i technikom stomatologicznym jest niemal bezbolesne. Mimo to na dźwięk tych słów wciąż wiele osób czuje strach. Kiedy leczenie kanałowe jest konieczne i jak przebiega? Na czym to dokładniej polega i dlaczego jest tak skuteczne? Poznaj leczenie kanałowe zębów.
Na czym polega leczenie kanałowe?
Ząb ma budowę warstwową. Od wewnątrz wypełnia go unerwiona i unaczyniona miękka tkanka zwana miazgą, która jest żywym elementem zęba. Ponieważ jest bardzo wrażliwa, chroni są zębina. Od zewnątrz pokryta jest ona szkliwem – twardym i odpornym na uszkodzenia.
Ząb jest bardzo wytrzymały, ale nie jest niezniszczalny – mówi specjalistka z gabinetu JB Stomatologia. – Bakterie oraz uszkodzenia mechaniczne niszczą szkliwo i zębinę, odsłaniając miazgę. Jeżeli w porę nie zareagujemy, do wnętrza zęba dostaną się drobnoustroje wywołujące stan zapalny.
Stan zapalny miazgi objawia się jej obrzękiem, przez co przestaje się ona mieścić w komorze zęba. Ten ucisk bardzo wrażliwej tkanki powoduje ból nie do wytrzymania. Infekcja miazgi może być wywołana nawet niewielkim ubytkiem albo pęknięciem – wystarczy, że będzie ono dostatecznie głębokie, aby sięgnąć tej dobrze chronionej warstwy zęba.
Leczenie kanałowe polega na usunięciu chorobowo zmienionej miazgi, a następnie wypełnieniu pustego wnętrza zęba specjalnym materiałem stomatologicznym. Ostatnim etapem jest zasklepienie wierzchnich warstw zęba, czyli wypełnienie ubytku, ewentualnie odbudowa korony, jeżeli jej uszkodzenie było duże.
Wskazania do leczenia kanałowego zębów
Leczenie kanałowe jest zalecane, kiedy dojdzie do uszkodzenia miazgi. Są dwa główne powody naruszenia miazgi zębowej:
- infekcja wywołana bakteriami, które dostały się do miazgi przez nieleczony ubytek wywołany zaawansowaną próchnicą,
- infekcja wywołana bakteriami, które dostały się do miazgi przez ubytek spowodowany uszkodzeniem mechanicznym zęba.
Istotą obu tych wskazań do leczenia kanałowego jest ubytek dostatecznie głęboki, aby drobnoustroje mogły przeniknąć do miazgi i tam się rozmnażać.
Choć leczenie kanałowe bywa ostatnią szansą na ocalenie zęba, zdecydowanie lepiej go unikać. Najprostszymi sposobami na to, aby nie trzeba było przeprowadzać tego zabiegu, są prawidłowa higiena jamy ustnej i zapobieganie próchnicy, a także szybkie leczenie jej wczesnych etapów. Nie należy też pozostawiać bez kontroli i uzupełnienia ubytków wywołanych np. upadkiem czy uderzeniem.