Najważniejsze zasady profilaktyki stomatologicznej
Profilaktyka stomatologiczna może pomóc w uniknięciu poważniejszych problemów z jamą ustną – dlatego nie należy bagatelizować najważniejszych jej zasad. Prawidłowa higiena oraz regularne wizyty u dentysty to przepis na zdrowe, białe i mocne zęby. Sprawdź, jak często należy poddawać się zabiegom profilaktycznym: usuwaniu kamienia nazębnego, piaskowaniu, lakowaniu lub lakierowaniu.
Warto dbać o zęby już od najmłodszych lat – dzięki temu możemy uniknąć poważniejszych problemów zdrowotnych w przyszłości.
Zasada nr 1 – dbanie o higienę jamy ustnej
Podstawową zasadą jest szczotkowanie zębów pastą z fluorem przez minimum dwie minuty dwa razy dziennie. Podkreślamy: minimum, bo zęby najlepiej myć po każdym posiłku.
Dzięki temu usuwamy gromadzący się na zębach osad, a tym samym zapobiegamy nagromadzaniu się bakterii powodujących próchnicę – mówi specjalista z przychodni dentystycznej ES Dentica w Tychach – Fluor wzmacnia szkliwo, sprawiając, że zęby stają się bardziej odporne na substancje, które są dla nich szkodliwe. Dodatkowo konieczne jest nitkowanie, ponieważ w przestrzeniach między zębami również gromadzą się resztki pożywienia oraz bakterie. Zwykła szczoteczka niestety nie poradzi sobie z dokładnym wyczyszczeniem ciasnych szczelin. Do codziennej pielęgnacji możemy również włączyć płyny do płukania, które nie tylko odświeżą nasz oddech, ale zadbają również o zdrowie naszej jamy ustnej.
Jeśli nie mamy możliwości mycia zębów po każdym posiłku, warto skorzystać z gum do żucia, niezawierających cukru. Żucie gumy powoduje zwiększone wytwarzanie śliny, która jest naturalną barierą chroniącą przed próchnicą. Tym samym wspomagamy naturalne procesy samooczyszczania się jamy ustnej.
Zasada nr 2 – zabiegi higienizacyjne
Z pozoru niegroźny kamień nazębny może doprowadzić do rozwoju parodontozy, a tym samym rozchwiania i wypadania zębów. Aby tego uniknąć, wystarczy przynajmniej raz w roku poddać się zabiegom higienizacyjnym w gabinecie stomatologicznym. Co ważne – szybkim i bezbolesnym. Pierwszym z nich jest scaling, polegający na rozbijaniu oraz usuwaniu kamienia znajdującego się na powierzchni zębów. Najczęściej wykorzystuje się narzędzia wytwarzające ultradźwięki. Uzupełnieniem jest zazwyczaj piaskowanie, czyli usuwanie z powierzchni zębów nagromadzonych osadów. Zęby poleruje się za pomocą urządzenia wyrzucającego pod dużym ciśnieniem piasek dentystyczny, zmieszany z wodą i powietrzem. Podobnie jak scaling jest bezbolesny, a dzięki różnym smakom piasków nie jest nieprzyjemny.
Lakowanie to zabieg polegający na nakładaniu specjalnego preparatu z fluorem, który wypełnia bruzdy w zębach trzonowych. To ważne, ponieważ w takich miejscach gromadzą się bakterie odpowiedzialne za rozwój próchnicy. Lakier z fluorem nakłada się również na całą powierzchnię zębów podczas zabiegu lakierowania (najczęściej po zabiegu scalingu). Lakier zapobiega nadwrażliwości zębów, a także chroni je przed próchnicą – fluor uwalnia się przez jakiś czas po zabiegu. Warto pamiętać, że jego dawka jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia, wbrew popularnemu mitowi o szkodliwości fluoru.
Zasada nr 3 – regularność
Oczywiście higiena i zabiegi na niewiele się zdadzą, jeśli będą przeprowadzane nieregularnie. Zęby należy czyścić, jak już wspomnieliśmy, przynajmniej dwa razy dziennie. Dentystę warto odwiedzać przynajmniej raz na pół roku – w celu oceny zdrowia naszej jamy ustnej. W przypadku skłonności do pojawiania się kamienia zabieg scalingu może być wymagany nawet raz na trzy miesiące. Również picie dużej ilości kawy, herbaty, a także palenie papierosów może wymagać częstszych wizyt profilaktycznych, aby utrzymać zęby w dobrym stanie, bez przebarwień. Nie warto odkładać wizyt w czasie – wcześnie wykryta próchnica, kamień nazębny lub inne dolegliwości związane z zębami mogą być łatwo i szybko wyleczone. Im dłużej zwlekamy, tym gorzej – a tym samym musimy ponieść większe koszty związane z leczeniem zębów.