Na czym polega stomatologia zachowawcza?
Jedną z ważnych dziedzin stomatologii jest stomatologia zachowawcza. To ona pozwala na utrzymanie zdrowia zębów i cieszenie się pięknym, naturalnym uśmiechem do późnej starości. Dzięki stomatologii zachowawczej, która bywa także nazywana stomatologią ogólną, możliwe jest nie tylko leczenie ubytków próchnicowych, ale także propagowanie wiedzy na temat zasad higieny i pielęgnacji jamy ustnej.
Stomatologia zachowawcza – podstawowe informacje
Ze stomatologią zachowawczą mamy do czynienia podczas każdej wizyty profilaktycznej w gabinecie dentystycznym, która w celu szybkiego wykrycia początkowych objawów schorzeń zębów oraz dziąseł i przyzębia powinna odbyć się co 6 miesięcy. To właśnie stomatologia zachowawcza zajmuje się badaniem zdrowia jamy ustnej, zapobieganiem i leczeniem próchnicy, która występuje zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych oraz wstępnym wykrywaniem wszelkich nieprawidłowości, które dotyczą jamy ustnej. Stomatologia zachowawcza to m.in. leczenie endodontyczne, wypełnienie ubytków zębowych, usuwanie kamienia nazębnego, wybielanie zębów oraz zabiegi z zakresu lapisowania zębów mlecznych.
Stomatologia zachowawcza odgrywa ogromną rolę w procesie zapobiegania i leczenia chorób zębów. Ta dziedzina stomatologii opiera się na przeprowadzaniu systematycznych badań kontrolnych oraz redukcji pojawiających się problemów w obrębie jamy ustnej. Dzięki stomatologii zachowawczej pacjenci mogą pozbyć się częstych problemów z uzębieniem, wyleczyć próchnicę oraz poprawić komfort życia i wpłynąć na estetykę swojego uśmiechu – wyjaśnia ekspert z firmy Rodienta – Praktyka Dentystyczna Hudała, Kozłowska z Opola.
Dlaczego warto korzystać z zabiegów z zakresu stomatologii zachowawczej?
W gabinecie stomatologicznym, który świadczy usługi z zakresu stomatologii ogólnej (zachowawczej), powinniśmy zjawiać się nie tylko wówczas, gdy boli nas ząb. Systematyczne wizyty u stomatologa to sposób na uniknięcie poważnych schorzeń w obrębie jamy ustnej oraz wiążących się z nimi zagrożeń dla całego organizmu. Dzięki zabiegom z zakresu stomatologii zachowawczej można uniknąć ekstrakcji zęba oraz bolesnego leczenia kanałowego, a także kompleksów związanych z ubytkami w uzębieniu.
Stomatologia zachowawcza polega przede wszystkim na kontroli stanu zdrowia jamy ustnej, leczeniu pojawiających się ubytków próchnicowych oraz higienizacji zębów. Ta dziedzina stomatologii obejmuje wszystkie, podstawowe zabiegi, które pozwalają na zachowanie pięknego, zdrowego uzębienia, zapobieganie pojawieniu się poważnych problemów ze zdrowiem zębów oraz błony śluzowej jamy ustnej.