Profesjonalna higienizacja jamy ustnej w gabinecie stomatologicznym „Dentyści”
Stan zębów wpływa na kondycję zdrowotną całego organizmu. Atrakcyjny uśmiech jest też ważnym atutem. Od dziecka uczymy się, jak dbać o zęby, by zachować je w dobrym zdrowiu na długie lata. Dwa razy dziennie starannie szczotkujemy uzębienie i używamy nici dentystycznych. Dla wielu zaskoczeniem może być fakt, że to za mało. Przynajmniej raz w roku powinniśmy udać się do dentysty na profesjonalną higienizację jamy ustnej. Co się na nią składa? Wyjaśni stomatolog z przychodni „Dentyści” w Oławie.
Kamień nazębny – wróg pięknego uśmiechu
Już kilka godzin po szczotkowaniu na zębach zaczyna tworzyć się płytka nazębna, która w głównej mierze składa się z bakterii próchnicotwórczych, resztek pokarmowych i substancji zawartych w ślinie. Z czasem osad ten ulega mineralizacji, przekształcając się w kamień nazębny, który jest niemożliwy do usunięcia w warunkach domowych.
Kamień nazębny może powstawać nad i pod dziąsłami, co prowadzi do tworzenia się stanów zapalnych i wystąpienia problemów periodontologicznych. Kamień nazębny wpływa też negatywnie na estetykę uzębienia oraz jest przyczyną przykrego zapachu z ust. Warto zaznaczyć, że zmineralizowany osad występuje zarówno na naturalnym uzębieniu, jak i na protezach.
Jak skutecznie usunąć kamień nazębny?
Profesjonalna higienizacja jamy ustnej to jedyny sposób na skuteczne pozbycie się kamienia nazębnego. Wykonuje ją stomatolog lub asystentka stomatologiczna. Zabieg składa się z kilku następujących po sobie etapów i powinien być wykonywany co najmniej raz w roku u wszystkich pacjentów i co 6 miesięcy u osób, które mają tendencję do gromadzenia się kamienia nazębnego.
Pierwszym etapem higienizacji jamy ustnej jest skaling. Polega on na usunięciu kamienia nazębnego za pomocą ultradźwięków. Jest to metoda bezpieczna i bezbolesna dla pacjenta, choć sam zabieg może sprawiać pewien dyskomfort. Zwłaszcza jeśli specjalista oczyszcza przestrzeń pod dziąsłami. Gabinet stomatologiczny „Dentyści” dysponuje nowoczesnym sprzętem, dzięki czemu skaling przebiega sprawnie i nie jest dla pacjenta uciążliwy.
Następnie uzębienie poddawane jest piaskowaniu. Ma ono na celu usunięcie resztek osadów. Efektem piaskowania są gładkie i nieco jaśniejsze zęby. To dobry sposób na pozbycie się przebarwień po kawie czy tytoniu. Na koniec zęby należy zabezpieczyć przed działaniem próchnicy. Tu z pomocą przychodzi fluoryzacja, tak dobrze znana nam z czasów szkolnych. Stomatolog nanosi na zęby preparat z niewielką dawką fluoru. Pierwiastek wzmacnia szkliwo poprzez zahamowanie procesu jego demineralizacji.