Rodzaje aparatów ortodontycznych stosowanych przy korekcji wad zgryzu
Ortodoncja to dział stomatologii, który nieustannie się rozwija – na rynku pojawiają się nowe rodzaje aparatów ortodontycznych, dzięki czemu leczenie wad zgryzu i korygowanie nieprawidłowości zębowych staje się coraz bardziej skuteczne. Duży wybór aparatów pozwala dopasować je do potrzeb i wymagań pacjenta oraz sprawia, że coraz więcej osób może pozwolić sobie na leczenie ortodontyczne.
Aparaty ortodontyczne stałe
Aparaty ortodontyczne zasadniczo dzielą się na dwa rodzaje: stałe i ruchome. Te pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, są mocowane na zębach w sposób trwały i nie można ich zdjąć aż do zakończenia procesu leczenia. Wśród aparatów stałych wyróżniamy:
- metalowe – najpopularniejsze i najtańsze, wyposażone w charakterystyczne zamki przyklejane na zębach, występują również w wersji estetycznej (mało widocznej) oraz tytanowej;
- lingwalne – czyli językowe, mocowane po wewnętrznej stronie zębów, przez co niewidoczne;
- samoligaturujące – o nowoczesnej budowie zamków pozwalającej na ruch zębów, bardziej komfortowe i higieniczne niż tradycyjne aparaty, ale również droższe.
Wybór aparatu zależy od wskazań medycznych, preferencji i trybu życia pacjenta oraz zasobności portfela. Aparaty stałe zakłada się wyłącznie u pacjentów mających już wszystkie zęby stałe, a ich działanie polega na wywieraniu odpowiedniego nacisku na zęby. Nosi się je około roku lub dwóch lat – w tym okresie niezbędne są regularne wizyty kontrolne u ortodonty, np. w gabinecie stomatologicznym Famidental w Oławie niedaleko Namysłowa.
Ruchome aparaty ortodontyczne
Aparaty ruchome są zalecane do niwelowania niewielkich wad zgryzu, a także w przypadku dzieci i młodzieży. W każdej chwili można je zdjąć, by osiągnąć widoczne rezultaty, trzeba jednak nosić je zgodnie z zaleceniami ortodonty. Dostępne są następujące rodzaje:
- aparaty jedno- lub dwuszczękowe – zbudowane z części akrylowej i metalowych łuków, klamr i sprężynek;
- aparat Twin-Block – zbudowany z dwóch oddzielnych płyt działających niezależnie na oba łuki zębowe;
- aparaty profilaktyczne – wykonane z miękkiej gumy, służą do zapobiegania powstawaniu wad zgryzu i korekty drobnych nieprawidłowości, stosowane u dzieci.
Niewątpliwym osiągnięciem współczesnej ortodoncji są przezroczyste ruchome nakładki na zęby typu Clear Aligner lub Invisalign. Bardzo dyskretne, wykonane z hypoalergicznego bioplastu, miękkiego tworzywa nieraniącego jamy ustnej. Można je ściągać na czas posiłków i mycia zębów. Nakładki wymienia się co kilkanaście dni lub co miesiąc na bardziej dopasowane.