Rodzaje znieczuleń stosowane w stomatologii
Znieczulenie dentystyczne to sposób na przetrwanie długiej i bolesnej wizyty u dentysty. Wielu pacjentów nie wyobraża sobie leczenia właśnie bez wcześniejszego uśmierzenia bólu, dlatego znieczulenia miejscowe stały się standardem w gabinetach stomatologicznych. Jakie są zatem najczęściej stosowane techniki znieczuleń?
Jak działa znieczulenie u dentysty?
Zasadą działania znieczulenia u stomatologa jest blokowanie kanału sodowego, który odpowiedzialny jest za przekazywanie informacji o bólu do mózgu. Znieczulanie ma charakter czasowy i ustępuje zwykle po około 2 godzinach, kiedy to funkcje włókien nerwowych wracają do normy. W stomatologii stosuje się najczęściej znieczulenia miejscowe, które przerywają dopływ bodźców bólowych tylko od bolącego miejsca. Przeważnie stosuje się kilka technik miejscowego uśmierzania bólu:
Znieczulenie infiltracyjne – jest to ustawicznie stosowana metoda, która polega na wykonaniu zastrzyku jak najbliżej bolącego zęba bezpośrednio w dziąsło. W efekcie pacjent traci czucie w okolicy języka, dziąsła i policzka;
Znieczulenie przewodowe – uznawane jest za najsilniejsze spośród znieczuleń stomatologicznych. Substancja znieczulająca wstrzykiwana jest bezpośrednio w nerw zęba. Pacjent po zastrzyku nie odczuwa zimna, ciepła ani dotyku;
Znieczulenie śródwięzłowe – stanowi najpopularniejszą metodę uśmierzania bólu w stomatologii dziecięcej. Substancja aplikowana jest do ozębnej z użyciem strzykawki ciśnieniowej.
Innym typem znieczulenia jest znieczulenie powierzchniowe, które w przeciwieństwie do pozostałych metod opiera się wyłącznie na rozprowadzeniu specjalnego żelu lub aerozolu w miejscu leczenia, a więc jest mniej skutecznym sposobem od pozostałych technik. W pełni bezpieczne zabiegi stomatologiczne ze znieczuleniem przeprowadzane są w Gabinecie Stomatologicznym Wojciecha Klonowskiego w Krakowie. Chętnie korzystają z niego różni pacjenci z przeróżnymi dolegliwościami. Znieczulenia miejscowe na krakowskim kleparzu są dobierane dokładnie do preferencji konkretnego pacjenta.
Czy znieczulenia u dentysty są bezpieczne?
Zasadniczo, zabiegi uśmierzające ból nie są obowiązkowe podczas leczenia. Niemniej jednak aby uniknąć niepotrzebnego stresu związanego z bolesnym zabiegiem, warto zdecydować się właśnie na taką formę leczenia. Znieczulenia stomatologiczne wykonuje wykwalifikowany personel, a więc są w pełni bezpieczne. Owszem, istnieje ryzyko skutków ubocznych w postaci mdłości lub bólów głowy, ale są to rzadkie przypadki i nie należy się ich obawiać.