Rodzaje protez zębowych
Protezy zębowe podnoszą komfort życia i rozwiązują problemy zarówno z funkcjonowaniem, jak i estetyką szczęki, w której pojawiły się znaczne ubytki. Warto wiedzieć, że protezy służą nie tylko zachowaniu dobrego wyglądu, ale mają też wpływ na zdrowie jamy ustnej. Jakie rodzaje protez zębowych są obecnie dostępne, kiedy się je stosuje i czym się różnią?
Protezy całkowite
Osoby, które straciły znaczną część lub całość uzębienia, mogą korzystać z protez całkowitych. Dzielą się one na ruchome oraz stałe. Zadaniem tego typu protezy jest odtworzenie pełnego garnituru zębów i przywrócenie całkowitej sprawności przeżuwania oraz mówienia, a także dobrego wyglądu.
Protezy całkowite często wyglądają lepiej niż naturalne zęby – mówi specjalista protetyki z NZOZ Almadent. – Tworząc protezę, możemy poprawić naturę. Pacjenci cieszą się idealnie prostymi zębami, które nigdy się nie zepsują i nie sprawią bólu, a przy tym będą w pełni funkcjonalne.
Protezy całkowite ruchome trzymają się dzięki warstwie śliny zbierającej się między protezą a szczęką i podniebieniem. Niestety, proteza dolna ma niewielką powierzchnię, co znacznie ogranicza stabilność protezy ruchomej. Dlatego w uzupełnianiu ubytków w żuchwie często stosuje się protezy całkowite stałe, które oparte są na implantach zębowych. Zastępują one korzeń zęba i to do nich przyczepiana jest proteza. Ten sposób mocowania zapewnia stabilność i pewność w każdej sytuacji.
Protezy częściowe
Zadaniem protezy częściowej jest uzupełnienie niewielkich ubytków w szczęce. Ten rodzaj występuje w odmianach osiadającej i nieosiadającej.
Protezy częściowe osiadające nie wymagają użycia kleju, stosuje się jednak różne rodzaje mocowań mechanicznych (np. klamry, zatrzaski). Protezy częściowe nieosiadające są bliższe naturalnemu położeniu zęba w szczęce. Mocowanie polega na połączeniu dwóch części przy pomocy łączników wykonanych z metalu, z czego jedna tkwi w zębodole. Tak umiejscowiona proteza lepiej imituje naturalny ząb i zapobiega zanikaniu kości. Proteza nieosiadająca nazywana jest także szkieletową.
Warto wiedzieć, że odtworzenie zębów ma na celu nie tylko przywrócenie możliwości jedzenia nawet twardych pokarmów. Kości szczęki, w których osadzone są naturalne zęby, zaczynają zanikać, gdy pojawia się ubytek. To powoduje dalsze upośledzenie funkcji szczęki oraz nadaje twarzy starczego wyglądu. Rolą protezy jest nie tylko umożliwienie jedzenie, ale też zapobieganie dalszej degradacji kośćca i spowolnienie wizualnego starzenia się.