Różnice między protezą a implantem zębowym
W przypadku utraty naturalnych zębów bardzo ważna jest ich jak najszybsza odbudowa. Obecnie w gabinetach stomatologicznych istnieje możliwość odbudowania zębów z użyciem dwóch metod: albo tradycyjnych ruchomych lub stałych protez zębowych, albo implantów stomatologicznych. W naszym artykule dokładniej opisujemy każdą z tych możliwości oraz tłumaczymy, dlaczego odbudowa utraconych zębów jest tak bardzo ważna.
Dlaczego odbudowa utraconych zębów jest ważna?
Utrata nawet pojedynczych naturalnych zębów może się wiązać z wieloma różnego typu problemami. Przede wszystkim powstanie braków w uzębieniu może spowodować trudności z przeżuwaniem pokarmów. W rezultacie tego łatwiej może dochodzić do powstawania i rozwoju w jamie ustnej chorób zębów i przyzębia. Brak możliwości dokładnego rozdrabniania spożywanych pokarmów może też powodować problemy trawienne oraz grozić gorszym przyswajaniem znajdujących się w pożywieniu substancji odżywczych. Utrata naturalnych zębów będzie miała także wpływ na pogorszenie estetyki uśmiechu.
O wskazanie, z jakich jeszcze przyczyn powinno się jak najszybciej decydować na odbudowę utraconych zębów zapytaliśmy też naszego rozmówcę, lekarza stomatologa z kliniki Codzienna Stomatologia w Mysłowicach, wskazał nam jeszcze jeden ważny powód, dlaczego odbudowa utraconych zębów jest koniecznością, a nie tylko wyborem:
Obojętnie czy utrata naturalnego zęba jest spowodowana niefortunnym wypadkiem, czy efektem długo nieleczonej i w związku z tym bardzo rozwiniętej choroby próchnicowej zębów, utracony ząb zawsze należy odbudować. Jedną z konsekwencji braku odbudowy zęba lub zębów jest bowiem atrofia, czyli procesy zanikowe kości żuchwy lub szczęki. Powodem tego jest fakt, że tkanka kostna w tych miejscach jest utrzymywana przez zachodzące wokół korzeni zębów procesy regeneracyjne. Utrata zęba te procesy hamuje. W rezultacie zanik kości będzie prowadził do zmiany kształtu żuchwy lub szczęki oraz oczywiście do problemów z przeżuwaniem.
A jakimi metodami możliwe jest odbudowanie utraconych zębów?
Protezy zębowe
Podstawowym i cały czas najczęściej wybieranym sposobem odbudowy utraconych zębów jest zastosowanie odpowiedniej, ruchomej lub stałej protezy zębowej. Zaletą protetyki jest możliwość szybkiej odbudowy zarówno pojedynczych, jak i znacznie większych braków w uzębieniu.
W przypadku odbudowy mniejszych braków w uzębieniu stosowane są stałe protezy zębowe, czyli m.in. korony i mosty protetyczne. Zaletą zastosowania wypełnień protetycznych przy odbudowie pojedynczych braków w uzębieniu na pewno są szybkość odbudowy, mniejsze koszty i doskonałe efekty estetyczne. Wadami natomiast konieczność oszlifowania sąsiadujących z luką zębów oraz nie do końca w pełni odbudowana funkcjonalność układu żucia.
Wielkim atutem protez zębowych jest też możliwość odbudowywania nawet bardzo dużych lub całkowitych braków w uzębieniu. W tym celu wykonuje się, osadzane na pojedynczych pozostałych naturalnych zębach lub ich korzeniach, na wszczepionych w tym celu implantach stomatologicznych lub na szczęce, protezy ruchome. Do odbudowanego w taki sposób uzębienia pacjent będzie musiał się przyzwyczaić, jednak po pewnym czasie na pewno będzie w stanie z niego w pełni korzystać.
Na czym polega odbudowa zębów na implantach?
Bardziej nowoczesna metoda odbudowy polega na zastosowaniu implantów zębów. Ich wybór jest zalecany przede wszystkim dlatego, że oprócz przywrócenia estetyki uśmiechu, implanty umożliwiają także pełną odbudowę funkcjonalności układu żucia. Odbudowa zębów na implantach to bowiem nie tylko nowa korona zęba, ale przede wszystkim nowy korzeń. Filarem implanta stomatologicznego jest wszczepiana w kość żuchwy lub szczęki tytanowa bądź cyrkonowa śruba. Dzięki temu, że materiały te wykazują pełną biozgodność z tkanką kostną, są bardzo szybko obrastane przez kość i dzięki temu odbudowany w taki sposób ząb może w pełni zastąpić ząb utracony. Implanty zębowe odznaczają się też bardzo dużą trwałością. Tytanowa śruba wraz z koroną porcelanową będą w stanie pełnić swoje funkcje przez nawet 20-30 lat!