Materiał Partnera
Zasadnicze różnice między implantem a protezą zębową

Zasadnicze różnice między implantem a protezą zębową

Zdrowe i mocne zęby są niezbędne do komfortowego funkcjonowania na co dzień. Co jednak zrobić, gdy z różnych przyczyn niektóre z nich trzeba usunąć? Powstałe luki w uzębieniu należy koniecznie uzupełnić – w tym zakresie do wyboru mamy kilka rodzajów protez zębowych lub nowoczesne implanty. Jakie są ich właściwości i czym tak naprawdę się od siebie różnią?

Najważniejsze cechy protezy zębowej 

Pierwsze protezy zębowe powstały już w starożytnym Egipcie, a protetyka intensywnie rozwijała się przez całe wieki. Tworzone dzisiaj rekonstrukcje zębów do złudzenia przypominają naturalne uzębienie, dobrze się prezentują i są wygodne w użytkowaniu. Protezy dzielą się na:

  • ruchome, które można w dowolnej chwili wyjąć z jamy ustnej, w tym protezy akrylanowe, szkieletowe, osiadające;
  • stałe, mocowane trwale do zębodołu lub sąsiednich zębów, takie jak korony i mosty protetyczne.

Nowoczesne gabinety, takie jak Gabinet dentystyczny Proper Dent w Skawinie, zapewniają szeroki wybór uzupełnień protetycznych, które można idealnie dobrać do potrzeb i wymagań każdego pacjenta. Protezy stosuje się zarówno do zastąpienia pojedynczych zębów, jak bezzębnej szczęki czy żuchwy. Poszczególne rodzaje różnią się również ceną, a do najtańszych należą rekonstrukcje akrylowe.

Czym są implanty zębowe? 

Implanty zębowe mają w założeniu doskonale odwzorowywać naturalne zęby – nie tylko ich wygląd, ale i sposób połączenia ze szczęką. Rolę korzenia zęba przejmuje tutaj tytanowy wkręt umieszczony chirurgicznie w kości, który z czasem się z nią zrasta, co gwarantuje trwały efekt. Do tego wszczepu mocuje się wystający przez dziąsło słupek, a do niego sztuczną koronę zęba. Zabieg jest przeprowadzany ze znieczuleniu i przebiega w trzech etapach następujących w sporych odstępach czasowych, by organizm uznał implant za integralną część dziąsła (osteointegracja), a rana mogła się dobrze zagoić.

Implanty zębowe są zatem wyjątkowo trwałe i zapewniają naturalny efekt – dba się o nie tak samo jak o prawdziwe zęby, nie trzeba się martwić, czy się przesuną, wypadną lub zniszczą. Z czasem można wręcz o nich zapomnieć. Mogą zastąpić dowolną liczbę zębów, stosuje się je również w przypadku zupełnego braku uzębienia. W porównaniu z protezami dają większy komfort, ich minusem jest jednak zdecydowanie wyższa cena. Nie każdemu pacjentowi można założyć implant – warunkiem, który musi być spełniony, są zdrowe dziąsła i tkanka kostna. Przeciwwskazaniami są m.in. młody wiek (poniżej 17 roku życia), zaawansowana osteoporoza czy bruksizm, czyli nawykowe zgrzytanie zębami.

Kategorie
Warto przeczytać
Jak wygląda prawidłowa pielęgnacja implantów?
Zęby powinny służyć nam przez całe życie. Aby tak się stało, należy o nie prawidłowo dbać. Dbać trzeba także o implanty zębowe. Prawidłowa pielęgnacja sprawi, że nie będziemy mieć z nimi problemów. Przekonaj się, jak...
Stomatologia zachowawcza – Zakres przeprowadzanych zabiegów
Stomatologia zachowawcza (często zwana również stomatologią ogólną) jest podstawową dziedziną stomatologii. Lekarze specjalizujący się w tej dziedzinie zajmują się przede wszystkim leczeniem oraz profilaktyką chorób...
Co to jest piaskowanie zębów?
Piękny i zdrowy uśmiech to marzenie każdego z nas. Piaskowanie zębów to często wykonywany w gabinecie stomatologicznym zabieg higienizacyjny. Jego efektem jest efekt oczyszczenia i wybielenia. Systematycznie wykonywane...
Znajdź gabinety stomatologiczne