Czym jest prezbiopia? Problemy ze wzrokiem po czterdziestce

Czym jest prezbiopia? Problemy ze wzrokiem po czterdziestce

Osoby, które ukończyły 40 lat, są narażone na kłopoty z widzeniem, co utrudnia codzienne funkcjonowanie oraz wykonywanie pracy zawodowej. Prezbiopia dotyka niepostrzeżenie, więc często bagatelizujemy pierwsze objawy. Dowiedz się, czym jest starczowzroczność i jak ją rozpoznać. Przeczytaj, co poradzić na problemy ze wzrokiem po czterdziestce i jak dbać o wzrok.

Co to jest prezbiopia?

Prezbiopia, określana także starczowzrocznością, to naturalny proces, który zachodzi u osób po 40 roku życia. Starzenie się oczu nie jest ani chorobą, ani wadą wzroku, której można zapobiec. Z biegiem lat mięśnie oraz soczewka, która odpowiedzialna jest za akomodację, przestają być tak elastyczne jak wcześniej.

W młodości proces akomodacji przebiega szybko. Stopniowa utrata elastyczności sprawia, że z wiekiem mamy coraz większe kłopoty z widzeniem z bliska. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest udanie się do optyka i dobór właściwych okularów. Osoby, które już w młodości miały problemy z widzeniem i nosiły okulary, w momencie pojawienia się prezbiopii muszą sięgnąć po drugą parę okularów.

Jakie są objawy prezbiopii?

Początki prezbiopii są trudne do wychwycenia. Mogą pojawiać się bóle głowy i nawracające zapalenie spojówek, jednak objawy te są zwykle lekceważone. Typowym objawem prezbiopii jest to, że musimy odsunąć czytany tekst. Często osoby, których wzrok się pogarsza, odwlekają wizytę u okulisty, co jeszcze bardziej pogarsza sprawę.

W przypadku krótkowidzów sprawa jest tym bardziej trudna do wychwycenia i łatwa do zbagatelizowania, gdyż żeby poprawić ostrość widzenia, wystarczy zdjąć okulary. Z kolei u dalekowidzów lub osób niemających wad reflacji, prezbiopia prowadzi do powstania wad wzroku lub pogłębiania się już istniejących wad.

Co poradzić na starczowzroczność?

Kiedyś osoby po czterdziestce zmuszone były do posiadania dwóch par okularów. Pierwsze przeznaczone były do patrzenia z odległości, a drugie służyły do czytania. Później pojawiły się okulary z soczewkami dwuogniskowymi, które jednak nie dla wszystkich były komfortowym rozwiązaniem.

Dziś okuliści i optycy polecają okulary progresywne. Pozwalają one na widzenie na każdą odległość, zarówno z bliska, jak i daleka oraz na odległości pośrednie. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ nie ma potrzeby ciągłej zmiany okularów. Osoby pracujące w biurze będą mogły bez problemu korzystać z komputera oraz widzieć, co dzieje się dokoła.

Jak zapobiegać prezbiopii, czyli jak dbać o wzrok po 40 roku życia

Nie można powstrzymać zmian, które pojawiają się wraz z wiekiem, ale odpowiednia troska o wzrok z pewnością złagodzi objawy, a nawet może je opóźnić. Najważniejsze to nie nadwyrężać oczu. Zadbaj o dobre oświetlenie i chroń oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Długie przesiadywanie przed ekranem komputera czy telefonu zdecydowanie przyspiesza pojawienie się wszelkich zmian. Warto relaksować oczy i robić przerwy w czasie pracy. Najlepszym ćwiczeniem i odpoczynkiem dla zmęczonych oczu jest spoglądanie w dal. Co jakiś czas wyjrzyj przez okno i spójrz na drzewa. Zielone elementy odprężają wzrok.

Po czterdziestce nie zapominaj o diecie bogatej w witaminy i składniki mineralne. Beta-karoten to silny antyoksydant, który chroni nasz wzrok. Równie ważne jest uzupełnianie niedoboru witaminy C i E oraz luteiny, która zapobiega chorobom oczu.

Najważniejsze są przede wszystkim regularne kontrole u okulisty, które pozwolą jak najwcześniej wychwycić ewentualne zmiany. Po 40 roku życia wzrasta ryzyko rozwoju zaćmy i jaskry, więc nie zapominaj o wykonywaniu badań co jakiś czas.

Kategorie
Warto przeczytać
Jak dobrać oprawki okularów?
Marzysz o oprawkach, w których będziesz wyglądać idealnie? Dobór odpowiednich opraw nie jest łatwy. Dobrze dopasowane okulary powinny podkreślać zalety i ukryć mankamenty. Zastanawiasz się, jak wybrać najlepsze oprawki?...
Gabinet Optyczny Max-Q - Zadbaj o swój wzrok
Regularne badania wzroku są niezwykle ważne. Zwłaszcza teraz, kiedy tak często musimy obcować z ekranami komputerów i narażeni jesteśmy na olbrzymią liczbę bodźców wzrokowych. Często nie możemy się od nich uwolnić, ze...
Czy można pływać w soczewkach?
Jeżeli masz poważną wadę wzroku, wizyta na basenie może okazać się problematyczne. Należy stanąć przed wyborem – okulary czy soczewki? Okulary na basenie mogą przeszkadzać i być niewygodne. Z soczewkami często mamy...
Znajdź optyków