Artykuł sponsorowany
Na czym polega perymetria?

Na czym polega perymetria?

Perymetria to badanie, które wykonuje się w celu sprawdzenia, czy w polu wzroku pacjenta nie ma żadnych ubytków. Tego typu badania okulistyczne należą do najważniejszych i najczęściej wykonywanych w trakcie wizyt w gabinetach okulistycznych. Perymetria jest wykorzystywana m.in. w diagnostyce jaskry. W naszym artykule dokładniej opisujemy, jakie mogą być wskazania do przeprowadzenia badania pola widzenia oraz na czym takie badanie dokładnie polega.

Jakie mogą być wskazania do przeprowadzenia badania pola widzenia?

Perymetria wykonywana jest w celu sprawdzenia przestrzeni widzianej bez poruszania gałką oczną. Głównym wskazaniem do przeprowadzenia takiego badania może być chęć sprawdzenia, czy u pacjenta nie ma obecnych żadnych ubytków w polu widzenia, co będzie świadczyło o tym, że siatkówka u pacjenta na całym swoim obszarze prawidłowo odbiera dochodzące wrażenia wzrokowe oraz że prawidłowo działają również nerw wzrokowy, oraz płaty potyliczne kory mózgowej. Najczęściej perymetria jest przeprowadzana w diagnostyce lub monitorowaniu przebiegu jaskry. Badanie to jednak może być też wykonywane w ocenie różnego typu chorób nerwu wzrokowego, chorób neurologicznych oraz chorób i schorzeń siatkówki.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów z firmy Poland Optical, jednego z największych dystrybutorów urządzeń okulistycznych i optycznych w Polsce: Wskazań do przeprowadzenia badania pola widzenia, czyli perymetrii, może być bardzo dużo. Okuliści wykonują to badanie praktycznie u każdego pacjenta, który zgłasza się na wizytę kontrolną w gabinecie z powodu pogorszenia ostrości widzenia, z dużymi bólami głowy nieznanego pochodzenia oraz z nadciśnieniem tętniczym. Wskazaniem do wykonania badania są także niepokojące objawy, które polegają np. na niewyraźnym widzeniu tylko niektórych przedmiotów, które znajdują się przed nimi lub z boku pola widzenia.

Przygotowania do przeprowadzenia perymetrii

Perymetria to badanie, które wykonuje się u dorosłych pacjentów.  Badania pola widzenia raczej nie przeprowadza się u dzieci. Badanie ciężko jest również przeprowadzić u osób, które mają np. zaburzenia orientacji. Jest to bowiem badanie subiektywne, które wymaga od pacjenta skupienia i pełnej współpracy z lekarzem.  Samo badanie nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania pacjenta. Warto jednak, żeby pacjent był przed nim odpowiednio wypoczęty, żeby mógł się dobrze skupić i w pełni współpracować z lekarzem. Standardowo badanie pola widzenia wykonuje się zaraz po przeprowadzeniu badania ostrości wzroku.

Przebieg badania pola widzenia

W trakcie badania pacjent przebywa w pozycji siedzącej. Badanie jest wykonywane z użyciem polomierza. Badanie jest w pełni bezpieczne, bezbolesne i nieinwazyjne. Pacjent w trakcie badania patrzy jednym okiem na ekran monitora i sygnalizuje słownie lub za pomocą przycisku moment pojawienia się na ekranie świetlnego punktu. Momenty te są zaznaczane przez urządzenie na planszy i w ten sposób powstaje mapa pola widzenia dla każdego oka. Niedostrzeżenie przez pacjenta jakichś punktów świadczy o istnieniu ubytku w polu widzenia i może być wskazaniem do wykonania dalszych badań diagnostycznych w celu określenia dokładnych przyczyn tych ubytków.

Kategorie
Warto przeczytać
Naprawa okularów czy kupno nowych? Porównanie kosztów
Coraz więcej osób nosi okulary. Są one jednak na tyle delikatne, że bardzo łatwo je zniszczyć – zarówno podczas wszelkich aktywności fizycznych, jak i przypadkiem w trakcie codziennego użytkowania. Wówczas konieczne...
Jakie metody stosuje się przy badaniu wzroku?
Badanie wzroku jest ważnym elementem profilaktyki chorób oczu i pozwala wykryć rozmaite wady. W gabinecie okulistycznym warto więc pojawiać się regularnie, a nie tylko w przypadku problemów z oczami. Nowoczesne metody...
Sprawdź, jakie wady wzroku mogą grozić twojemu dziecku
Dziecko nie powie, że ma wadę wzroku, ponieważ nie wie, jak powinno widzieć. Dlatego ważne jest, żeby obserwować malucha i prawidłowo interpretować jego zachowania i przyzwyczajenia, które mogą świadczyć o problemie ze...
Znajdź optyków
Jak nie tracić klientów?

Jak nie tracić klientów? Podpowiadamy!

Reklamuj się u nas