Na czym polega terapia wzrokowa?
Nie każdy wie, że oczy i wzrok można rehabilitować i ćwiczyć, a receptą na poprawę widzenia nie zawsze są okulary. Wiele zaburzeń da się wyleczyć, poddając się terapii wzrokowej! Ta metoda usprawniania i przywracania prawidłowego funkcjonowania układu wzrokowego powstała w wyniku wykorzystania wiedzy z różnych dziedzin: okulistyki, optyki, neurologii i psychologii. Sprawdźmy, na czym polega i w jakich przypadkach znajduje zastosowanie.
Terapia wzroku dla dzieci i dorosłych
Terapią wzroku, z angielskiego vision therapy, zajmują się optometryści. Każdy pacjent ma indywidualnie ustalany program ćwiczeń, które wykonuje pod okiem specjalisty oraz samodzielnie w domu. Ćwiczenia te mają na celu usprawnienie i rozwój procesu widzenia poprzez odpowiednią stymulację układu nerwowego – można więc powiedzieć, że rehabilitacji poddawany jest głównie mózg, a nie oczy jako takie. Pacjent uczy się nowego sposobu patrzenia, dzięki czemu może w dużej mierze zniwelować różnorakie zaburzenia. Choć do gabinetów prowadzących terapię widzenia, takich jak Salon optyczny Oko na Świat na warszawskim Tarchominie, trafiają głównie dzieci, ćwiczenia przynoszą dobre efekty również u osób dorosłych. Warunkiem powodzenia jest dobrze postawiona diagnoza, trafny dobór ćwiczeń i systematyczna praca pacjenta.
Wskazania do ćwiczeń oczu w ramach vision therapy
Komu i kiedy przyda się terapia widzenia? Do optometrysty warto udać się z dziećmi, które wykazują następujące objawy:
problemy z nauką, niechęć do czytania;
słaba koordynacja wzrokowo-ruchowa;
osłabienie koncentracji;
powtarzające się bóle głowy, częstsze mruganie, pieczenie oczu;
trudności z oglądaniem filmów 3D, przekręcanie książki podczas czytania.
Ćwiczenia wzroku mogą okazać się doskonałym remedium dla osób dorosłych skarżących się na duże zmęczenie oczu podczas pracy przy komputerze, trudności z widzeniem po zmroku czy problemy z czytaniem. Objawy te nie muszą świadczyć o wadzie wzroku, a ich przyczyną mogą być osłabione funkcje wzrokowe.
Jakie efekty daje terapia widzenia?
Terapia wzroku pozwala przywrócić sprawność widzenia i niwelować zaburzenia widzenia obuocznego, pracy mięśni gałkoruchowych, akomodacji, konwergencji czy ustawienia oczu (zeza). Regularnie wykonywane ćwiczenia przynoszą świetne rezultaty w leczeniu nieprawidłowości ruchów oczu, fiksacji, niedowidzenia, leniwego oka, optodysleksji, osłabionej percepcji wzrokowej, a także fizycznych urazów okolic oczu skutkujących urazem mięśni zewnątrzgałkowych bądź urazów mózgu powodujących problemy z widzeniem.