Nowoczesne metody badania wzroku
Wzrok jest bardzo ważnym zmysłem. Nawet, gdy nie odczuwa się żadnych kłopotów z widzeniem, warto profilaktycznie przebadać oczy. Współczesna diagnostyka obejmuje nowoczesne metody i opiera się na innowacyjnym sprzęcie. Dzięki temu można w krótkim czasie postawić trafne rozpoznanie i wdrożyć skuteczne leczenie. Dowiedz się, jakie badania możesz wykonać w gabinecie okulistycznym!
Popularne metody badania wzroku
Rodzaj badania wzroku zawsze dopasowany jest do przyczyny, która skłania pacjenta do wizyty u specjalisty. W wielu przypadkach wystarczą proste, podstawowe metody, które umożliwia wykrycie nadwzroczności czy krótkowzroczności. Wśród nich wymienić należy przede wszystkim:
komputerowe badanie wzroku przy pomocy autorefraktometra,
badanie ostrości wzroku z pomocą tablic lub rzutników optotypów,
badanie ciśnienia wewnątrz oka z wykorzystaniem tonometrów aplanacyjnych,
badanie dna oka.
Jak wskazują specjaliści Zakładu Optycznego Izabela Gil, gdy wzrok zaczyna chorować, warto uzupełnić powyższe metody o dodatkowe, bardziej szczegółowe pomiary.
Innowacyjne metody badania wzroku
Postęp medycyny wpłynął również na rozwój diagnostyki okulistycznej. Jeśli podstawowe badania wzroku nie wystarczą do postawienia trafnej diagnozy, warto zdecydować się na te bardziej szczegółowe. Można wykonać:
test czułości nerwu wzrokowego,
badanie pola widzenia,
USG oka,
badania diagnozujące zespół suchego oka.
Czułość nerwu wzrokowego można pomóc w diagnozowaniu osłabienia funkcjonowania nerwu wzrokowego. Jeśli bowiem pacjent, patrząc na zmienne bodźce świetlne, dostrzega tylko te silnym natężeniu, można przypuszczać, że pojawił się problem z widzeniem. Z kolei badanie pola widzenia. Podczas niego pacjent śledzi pojawiające się w różnych częściach wyświetlacza obiekty. Po ich zauważeniu musi wcisnąć odpowiedni przycisk. Punkty, w których wystąpił znak, a nie został zauważony, są ubytkami w polu widzenia.
USG oka umożliwia dokonanie oceny tego, co dzieje się za gałką oczną. Doskonale sprawdza się u osób, u których nie można wykonać badania z użyciem lampy szczelinowej. Obraz USG pozwala na wykrycie uszkodzeń siatkówki, guzów oka, zmian chorobowych w nerwach wzrokowych i mikrowylewów. Jest to podstawowe badanie poprzedzające operację wymiany soczewki oka. Z kolei testy stabilności łez oraz Schirmera pozwalają na ustalenie, ile łez wydziela oko i jak długo tworzą one ochronny film na powierzchni gałki. Pozwalają one na pomiar ilości łez wydzielanych przez oko w określonym czasie.