Optometrysta czy okulista - kogo należy wybrać?
Twój wzrok się pogorszył, a Ty zastanawiasz się, gdzie szukać pomocy – u optometrysty czy okulisty? Choć wielu osobom zawody te wydają się tożsame, tak naprawdę sporo je różni. Okulista jest absolwentem studiów medycznych. Zajmuje się diagnozowaniem, a następnie leczeniem chorób oczu i wad wzroku. Optometrysta to zawód paramedyczny. Osoba z takim tytułem najczęściej zajmuje się doborem korekcji w postaci okularowej lub soczewek kontaktowych.
Salony optyczne – kompleksowy zakres usług
Telefony, notebooki, telewizory i ekrany komputerów, choć ułatwiają życie, wpływają też na pogarszanie jakości widzenia. Współczesny styl życia większości osób i czerpanie pełnymi garściami z możliwości, jakie dają nowinki technologiczne, w większości przypadków kończy się niestety wadami wzroku. Zauważyłeś, że i Ty coraz gorzej widzisz? Zastanawiasz się, gdzie zwrócić się po pomoc?
Profesjonalne badanie wzroku możesz wykonać w wyspecjalizowanym salonie optycznym, gdzie od razu dobierzesz konkretny model okularów. Nie musisz szukać specjalistów działających w prywatnych gabinetach.
– Jesteśmy lokalną firmą, która już od ponad 15 lat ma przyjemność świadczyć usługi z zakresu optyki, refrakcji i okulistyki. W naszej codziennej pracy dążymy do zwiększenia komfortu i jakości życia poprzez odpowiedni dobór okularów, soczewek kontaktowych oraz pomocy dla słabowidzących. Zapewniamy szeroki wybór opraw okularowych znanych i cenionych marek na rynku optycznym, które systematycznie uzupełniamy, uwzględniając najnowsze trendy i standardy. Stale powiększamy nasze wieloletnie doświadczenie i wiedzę poprzez szkolenia, kursy i konferencje naukowe
– mówi właściciel salonu optycznego ze Słupska OPTYK Maciej Gawlik.
Udając się do salonu optycznego prowadzonego w ten sposób, nie musisz się niczym martwić. Specjaliści dostępni na miejscu kompleksowo się Tobą zajmą. Zdiagnozują problem, a następnie dobiorą optymalną korekcję. Tytułowe pytanie – optometrysta czy okulista – w takim przypadku schodzi na dalszy plan.
Optometrysta czy okulista? W jakich sytuacjach konkretny specjalista powinien zbadać Twój wzrok?
Badanie wzroku pacjenta, niezbędne podczas doboru korekcji może przeprowadzić zarówno optometrysta, jak i okulista. W sytuacji, gdy nieostremu widzeniu nie towarzyszą niepokojące objawy, najpewniej chodzi o jedną z wad widzenia – krótkowzroczność albo dalekowzroczność. Jeśli jednak problem dotyczy bólu w obrębie oczu lub schorzenia objawiającego się na przykład silnym zaczerwienieniem, niezbędna jest wizyta u okulisty. Decydując się na wizytę w prywatnym gabinecie, powinieneś to wiedzieć. Wiele zależy od rodzaju problemu, z którym się zmagasz.