Zalety powłoki antyrefleksyjnej
Powłoka antyrefleksyjna dla szkieł okularowych to nie jest nowy pomysł. Została ona wynaleziona około 40 lat temu, ale popularność zyskuje ostatnio między innymi przez to, że jest to jedna z podstawowych metod ochrony wzroku osoby pracującej przy komputerze. Ale jest też przydatna na co dzień, dlatego jeśli optyk radzi kupno soczewek z powłoką antyrefleksyjną, to warto go posłuchać i nie próbować oszczędzać kosztem własnych oczu.
Charakterystyka powłoki antyrefleksyjnej
To, czy szkła okularowe pokryte są powłoką z antyrefleksem można zauważyć od razu. Szkło bez tej powłoki wykazuje naturalne właściwości szkła, między innymi tą, że czasem zachowuje się jak lustro. Odbija światło z otoczenia i to nie tylko kiedy patrzymy na nie z zewnątrz, ale także z perspektywy osoby patrzącej przez okulary. W polu widzenia osoby patrzącej przez szkła bez powłoki antyrefleksyjnej powstają różnorodne zjawiska optyczne, które przeszkadzają, rozpraszają, męczą oczy i zwracają uwagę na to, że pomiędzy okiem a obiektem, na który patrzymy, cały czas coś jest. Jeśli korzystamy ze szkieł z powłoką antyrefleksyjną te zjawiska zostają wyeliminowane. Obraz widziany przez okulary z antyrefleksem nie jest przesłaniany przez żadne odbicia, refleksy właśnie, "mroczki" i tym podobne i w zasadzie nie różni się od tego, który widzimy bez szkieł – dlatego zdaniem przedstawiciela Salonu Optycznego Visions Optyk soczewki antyrefleksyjne to już w tej chwili standard i właściwie klientom nie proponuje się innego rozwiązania. Soczewki, które zapobiegają powstawaniu odbić światła na ich powierzchni, są szczególnie korzystne podczas pracy przy monitorze ekranowym, gdyż eliminują także część szkodliwego promieniowania emitowanego przez te monitory. Ale bardzo dobrze sprawdzają się też w innych sytuacjach, jak choćby nocna jazda samochodem, czy praca ucznia w klasie, gdzie światło, które zwykle pada z boku, może stwarzać na powierzchni okularów złudzenia optyczne.
Ochrona oczu dzięki powłoce antyrefleksyjnej
Soczewki z antyrefleksem, oprócz tego, że eliminują odbicia światła, a właściwie dzięki temu, wzmacniają kontrast widzenia oraz podnoszą przepuszczalność światła przez szkła o ok. 15%. Przez to zwiększa przejrzystość obrazu obieranego przez oczy i znacznie podnosi jakość widzenia. Soczewki okularowe, które można kupić w renomowanych salonach optycznych mogą też dodatkowo być wyposażone w inne powłoki, które sprawiają, że są one trwalsze, lepiej chronią oczy, zapewniają najwyższą ostrość widzenia, na przykład powłoka antystatyczna, powłoka antyelektromagnetyczna, czy powłoka hydrofobowa. Powłoki te są bardzo trwałe a uszkodzić je może jedynie temperatura powyżej 60°C.