Jak poprawić widoczność w aucie? Hydrofobizacja szyb i lusterek, polerowanie lamp
Dobra widoczność w trakcie jazdy to jedna z podstaw bezpiecznego poruszania się samochodem. Istotne znaczenie mają tu jednak nie tylko warunki pogodowe czy predyspozycje kierowcy, ale też – a może przede wszystkim – stan techniczny auta. Do skutecznych sposobów poprawy widoczności w samochodzie należy hydrofobizacja szyb i lusterek oraz polerowanie aut. Co warto wiedzieć na temat tych metod?
Hydrofobizacja szyb
Brudne szyby w samochodzie skutecznie obniżają zarówno bezpieczeństwo, jak i komfort jazdy. Poruszając się samochodem, musimy jednak liczyć się z tym, że będzie on miał kontakt z różnymi źródłami zanieczyszczeń – pyłem, deszczem, śniegiem, lodem, a także błotem czy owadami. Istnieje jednak skuteczny sposób na to, by zabrudzenia te nie osadzały się na szybie. Hydrofobizacja szyb, wykorzystująca nanotechnologię, polega na pokryciu szkła specjalnym preparatem o właściwościach hydrofobowych, który szczelnie wypełnia całą powierzchnię tafli, włącznie z mikroskopijnymi porami w jej strukturze. Tak zabezpieczona szyba skutecznie "odpycha" wodę, nie dopuszczając do osadzania się wilgoci, a co za tym idzie również innych zanieczyszczeń. To skuteczny sposób na zdecydowaną poprawę widoczności w aucie.
Dla kierowcy najbardziej odczuwalną zmianą po zabiegu hydrofobizacji szyb jest brak konieczności posługiwania się wycieraczkami przy prędkości przekraczającej 50 km/h. - Mówi przedstawiciel Myjni Samochodowej Estyma w Lublinie, której specjalnością jest kompleksowa pielęgnacja samochodu. - Z tego powodu zabieg ten określany jest również mianem "niewidzialnej wycieraczki". Warto przy tym zaznaczyć, że hydrofobizacja może zostać wykonana nie tylko na szybie czołowej, ale też na szybach bocznych, tylnej, a nawet na lusterkach.
Przed zabiegiem hydrofobizacji należy sprawdzić stan szyb w celu wykrycia ewentualnych uszkodzeń, dokładnie wyczyścić i wysuszyć taflę, a także wypolerować ją.
Polerowanie lamp
Dobra widoczność w aucie w dużej mierze zależy nie tylko od szyb, ale też od oświetlenia, które powinno zapewniać bezpieczeństwo i komfort jazdy po zmroku. Podobnie jak na szybach, również na lampach osadzają się różnego rodzaju zanieczyszczenia, które prowadzą do stopniowego zmatowienia reflektorów. W tej sytuacji wymiana żarówki nic nie da, należy za to dokładnie wyczyścić powierzchnię szybki. Nie wystarczy jednak zwykłe przetarcie lamp. Aby skutecznie poprawić jakość oświetlenia, a tym samym widoczność, warto zdecydować się na polerowanie lamp, dzięki czemu można usunąć zanieczyszczenia i wygładzić powierzchnię reflektora. To nie tylko sposób na podniesienie estetyki auta, ale również na zapewnienie bezpieczeństwa na drodze.