Naprawa zawieszenia w samochodzie ciężarowym. Zasady postępowania
Na układ zawieszenia składają się elementy łączące koła z danym pojazdem. Jest on mocno eksploatowany szczególnie w samochodach ciężarowych, ze względu na wagę przewożonych ładunków, duże przebiegi i poruszanie się po trudnych drogach. Sprawny układ zawieszenia ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo, dlatego też należy go regularnie serwisować, a w momencie wystąpienia usterki – natychmiast podejmować się naprawy. Co warto wiedzieć o diagnozie, naprawie zawieszenia w samochodzie ciężarowym i na czym ona polega?
Diagnozowanie stanu technicznego układu zawieszenia w samochodzie ciężarowym
Niesprawny układ zawieszenia nie tylko wpływa na bezpieczeństwo i komfort jazdy, ale również na czas zdatności pojazdu do użytkowania. Regularny przegląd układu zawieszenia pozwala zdiagnozować występujące problemy i awarie. Osoba określająca stan techniczny danego samochodu ciężarowego dokonuje czynności oceniających i sprawdzających. Ocenie podlegają luzy występujące w połączeniach, stan i sztywność elementów sprężystych zawieszenia, stan i stopień tłumienia amortyzatorów i opory tarcia.
Stan techniczny ocenia się za pomocą dwóch metod: organoleptycznie – są to wówczas oględziny zewnętrzne, obejmujące sprawdzenie stanu elementów sprężystych, amortyzatorów i elementów prowadzących koła oraz ograniczających ugięcie zawieszenia. Drugą metodą jest metoda przyrządowa, która jest bardziej skomplikowana. To, w jaki konkretnie sposób zostanie dokonana ta część zależy od tego, czy amortyzator jest zamontowany w samochodzie czy z niego wymontowany. Stan techniczny amortyzatora najlepiej jest sprawdzać jednak po wymontowaniu i dokonać sprawdzenia na stacji badawczej.
Najczęściej spotykane awarie układu zawieszenia w samochodzie ciężarowym i ich naprawy
Układy zawieszenia to wytrzymały i solidny zestaw elementów, jednak intensywna eksploatacja, przebyte duże przebiegi i kiepski stan dróg sprawiają, że niekiedy pojawiają się problemy, które należy zdiagnozować i wyeliminować. Najczęściej uszkodzeniu ulegają resory, końcówki drążków kierowniczych się wybijają lub przecierają poduszki. Występują również defekty w amortyzatorach i awarie drążków – stabilizacyjnych i i reakcyjnych. Sprawnie działający układ zawieszenia w samochodzie ciężarowym wpływa przede wszystkim na bezpieczeństwo kierujących i uczestników drogi, ale także na jakość i komfort jazdy. Stąd też jakiekolwiek naprawy powinny być dokonywane niezwłocznie, przy wykorzystaniu niezawodnych części, jakie oferuje chociażby ET Serwis.
W ramach działań mających na celu naprawę zawieszenia w samochodzie ciężarowym wykonywany jest szereg czynności, w zależności od problemów jakie zostaną zdiagnozowane. Najczęściej naprawa zawieszenia dotyczy wymiany: amortyzatorów (uszkodzonych club zużytych), poduszki zawieszenia, drążka kierowniczego i stabilizatora oraz końcówek drążków kierowniczych. Poza tym, fachowcy dokonują regeneracji osi, czopów osi, zwrotnic i przekładni kierowniczych. W ramach napraw może być też sprawdzone zawieszenie na szarpakach na stacji diagnostycznej i wykonana naprawa geometrii kół.