Jakie czynniki zewnętrzne najbardziej szkodzą karoserii samochodu?
Karoseria to bardzo ważna część auta, o którą należy odpowiednio dbać. Jeśli ulegnie uszkodzeniu, samochód nie będzie się dobrze prezentował. Niestety wiele czynników zewnętrznych stanowi zagrożenie dla jej stanu. W poniższym artykule podpowiadamy, na co należy uważać i w jaki sposób można się zabezpieczyć, aby przez długi czas cieszyć się ładnym wyglądem karoserii samochodu.
Lakier pokrywający pojazd sprawia, że pięknie się on prezentuje, ale jest podatny na różne uszkodzenia. Dlatego tak ważna okazuje się jego ochrona. Karoserię można zabezpieczać na wiele sposobów. Dzięki temu przedłużysz jej żywotność oraz ładny wygląd. Pod wpływem warunków atmosferycznych dochodzi m.in. do płowienia powłoki, pojawiania się na niej odbarwień czy nawet odprysków. Pracownik firmy Majcher-Team, zajmującej się auto detailingiem mówi: Dobrym pomysłem okazuje się naklejenie na samochód folii ochronnej PPF, która zabezpiecza karoserię przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. W żaden sposób nie wpływa ona na wygląd auta, ponieważ jest niewidoczna. Za to skutecznie chroni lakier przed zniszczeniem.
Warunki atmosferyczne szkodliwe dla karoserii auta
Wśród warunków atmosferycznych szkodliwych dla karoserii auta wymienia się przede wszystkim promieniowanie UV. Pod wpływem promieni słonecznych dochodzi do płowienia powłoki, a także pojawiania się odbarwień. Lakier traci blask, a kolor głębię, w związku z czym przestaje się dobrze prezentować. Niebezpieczne dla stanu karoserii są zarówno wysokie, jak i niskie temperatury. Nagłe zmiany pogody prowadzą do stężenia i rozprężania wiązek lakieru, w związku z czym ma miejsce degradacja oraz zmiana kształtu powłoki lakierniczej. Na skutek niespodziewanych zmian temperatury może dojść również do korozji, co powoduje konieczność ponownego lakierowania auta.
Folie ochronne PPF okazują się przydatne o każdej porze roku, szczególnie zimą, kiedy na ulicach pojawia się sól drogowa oraz błoto pośniegowe, które ponad normatywnie obciąża lakier. Są to czynniki niebezpieczne dla karoserii samochodu. Prowadzą bowiem do wypełnienia niedoskonałości znajdujących się w lakierze, czyli odprysków i pęknięć, które później trudno usunąć. Na stan karoserii wpływają również opady atmosferyczne. Zarówno grad, śnieg, jak i deszcz mogą powodować drobne, ale nieestetyczne pęknięcia. Natomiast przenoszone przez wiatr zanieczyszczenia rysują powierzchnię karoserii, co także jest dla niej niebezpieczne.
Na co jeszcze należy uważać?
Warunki atmosferyczne to nie jedyne rzeczy, na które należy uważać. Wśród niebezpiecznych czynników znajdują się również ptasie odchody, które często można znaleźć na aucie po jego pozostawieniu na parkingu. Takie odchody składają się m.in. z niestrawionych resztek owoców, okazujących się agresywnymi kwasami, które szkodzą lakierowi samochodowemu. Oprócz tego należy uważać na soki z drzew. Dlatego tak istotne okazuje się zwrócenie uwagi na miejsce parkowania auta. Najlepiej nie stawiać go pod drzewami, zwłaszcza tymi, które puszczają soki. Na stan lakieru samochodu wpływają również gazy przemysłowe oraz substancje chemiczne. Przed wszystkimi czynnikami zewnętrznymi można się odpowiednio zabezpieczyć przy pomocy odpowiedniej folii ochronnej.