Kiedy warto wymienić tarcze hamulcowe
Tarcze hamulcowe są jednym z podstawowych elementów jakie wchodzą w skład całego układu hamulcowego. Choć nie zużywają się bardzo często, to nie można zapominać o ich regularnym kontrolowaniu. W niektórych sytuacjach należy nawet dokonywać ich wymiany.
Powody zużywania się tarcz hamulcowych
Pomimo, że zużycie eksploatacyjne tarcz hamulcowych nie jest tak szybkie jak klocków, to jednak prędzej czy później dochodzi do takiego momentu, w którym konieczna jest ich wymiana.
-Tarcze hamulcowe w sposób naturalny ulegają zużyciu, a mianowicie ścierają się stopniowo podczas hamowania. Efektem tego jest zmniejszanie się grubości tarcz aż do momentu, w którym nie ma już gwarancji, że hamulce będą działać właściwie – tłumaczy ekspert reprezentujący firmę „AUTO PERFEKT” Mulak.
Innym powodem, dla którego tarcze hamulcowe nie nadają się do dalszego użytku są ich awarie, których przyczyny mogą być różne, zaczynają od wad materiałowych, na nieprawidłowym montażu tarcz lub współpracujących z nimi elementów kończąc.
Kiedy wymieniać
Zaleca się, aby tarcze hamulcowe wymieniać co 60-80 tysięcy przejechanych kilometrów. Wszystko zależy od stylu jazdy kierowcy – ci, którzy prowadzą bardzo agresywnie, ostro hamują i nie oszczędzają układu hamulcowego powinni wymienić tarcze nawet wcześnie, bo po 30-40 tysiącach przejechanych kilometrów. Z kolei spokojny kierowca może dokonać wymiany tarcz hamulcowych nawet po ponad 100 tysiącach kilometrów.
Konieczność wymiany przyspieszyć może zastosowanie słabej jakości klocków. Warto mieć też świadomość, że na zużycie tarcz wpływać może też otoczenie, a konkretnie nadmierna wilgoć, duże zabrudzenie oraz znaczna ilość kurzu. Co więcej, nie można zapomnieć o ich regularnym kontrolowaniu i obserwowaniu czy nie pojawiają się na nich zakrzywienia, bruzdy, ani bicie, bo te bezwzględnie kwalifikują tarcze do natychmiastowej wymiany.
Warto wiedzieć, że głównymi oznakami świadczącymi o wyeksploatowaniu tarcz hamulcowych są:
- drgania kierownicy – sygnalizują, że tarcze są zdeformowane,
- pulsowanie pedału hamulca,
- piski z okolicy kół – oznaka zużytych klocków hamulcowych (zlekceważona może prowadzić odo uszkodzenia tarcz),
- pogorszenie skuteczności hamowania (może być trudne do zauważenia, jeśli często korzystacie z samochodu – siła hamowania będzie zmniejszać się stopniowo).
Zwyczajowo wymianę tarcz hamulcowych przeprowadza się przeważnie co drugą lub co trzecią wymianę klocków hamulcowych. Należy pamiętać, że nigdy nie należy zastępować wyeksploatowanych części układu hamulcowego przy pomocy części używanych.