Materiał Partnera
W poszukiwaniu okazji. Jak znaleźć dobre auto z komisu?

W poszukiwaniu okazji. Jak znaleźć dobre auto z komisu?

Planujesz w najbliższym czasie zakup samochodu używanego? Nie znalazłeś oferty od sprzedawcy prywatnego i zastanawiasz się, czy znajdziesz dobre auto w komisie? Takie punkty oferują klientom coraz większy i lepszy wybór pojazdów, do tego w bardzo korzystnej cenie. Na jakie jednak cechy samochodu należy zwrócić uwagę, by znaleźć samochód dobrej klas i sprawny, który nie będzie wymagał nadmiernego wkładu finansowego?

 

Co może zaoferować komis samochodowy?

Obecnie komisy samochodowe nie oferują tylko i wyłącznie pojazdów skupowanych od prywatnych właścicieli. Często trafiają do ich asortymentu także samochody z zagranicznych giełd, najczęściej z Niemiec, co zauważyć można, chociażby w punktach sprzedaży samochodów w Chorzowie, Zabrzu czy innych miastach znajdujących się blisko granicy. Dlaczego taka zmiana podejścia do handlu używanymi samochodami przynosi korzyść klientom?

Rozbudowywanie oferty nie tylko przez skup krajowy, ale też zagraniczny podnosi rangę komisu oraz korzystnie wpływa na jakość i wybór oferowanych samochodów. Do tego wielu handlowców, starając się dostosować ofertę maksymalnie do oczekiwań klientów, starannie wybiera, jakie auta kupi. Szuka więc egzemplarzy w jak najlepszym stanie technicznym, często nowszych, ale też starszych, które są poszukiwane przez kolekcjonerów i miłośników marki.

 

Jak wybrać auto w komisie?

Nie ma jednej, skutecznej metody na zakup w komisie auta idealnego. Ilu kierowców, tyle różnych sposobów na znalezienie odpowiedniej oferty. Możemy sugerować się ulubioną marką czy konkretnym jej modelem, ceną, ale też stanem eksploatacyjnym. I tą ostatnią kwestią warto kierować się właśnie wtedy, gdy nie jesteśmy nastawieni na wybranie samochodu danego producenta, za to poszukujemy solidnego środka transportu.

Od czego zacząć oględziny wybranego auta? Na samym początku dobrze jest przyjrzeć się mu w sposób ogólny – ocenić stan karoserii, poszukać ewentualnych ognisk rdzy, ale też sprawdzić szyby i znajdujące się na nich zarysowania czy pęknięcia, które mogą okazać się problematyczne. Nie bójmy się też poprosić handlarza o możliwość przejażdżki, nawet wokół komisu. Taka krótka jazda pozwoli usłyszeć te najbardziej nietypowe i niepokojące dźwięki silnika, do tego będzie okazją do sprawdzenia klimatyzacji, radia i jakości wykończenia wnętrza.

O czym należy jeszcze pamiętać? O poradę w kwestii wyboru idealnego auta poprosiliśmy przedstawiciela firmy Lux Autokomis w Rudzie Śląskiej: Klienci zainteresowani zakupem używanego samochodu powinni sprawdzić przebieg pojazdu, ale i wszystkie dane, takie jak numer VIN czy zgodność dowodu rejestracyjnego z kartą pojazdu, o ile była wydana. Należy być ostrożnym przy zakupie auta powypadkowego. Nawet, jeśli jego cena jest kusząca, to trzeba mieć na uwadze fakt, że ewentualne koszty naprawy mogą przewyższać jego wartość! Koniecznie też zajrzyjmy pod maskę w poszukiwaniu nietypowych zabrudzeń, posklejanych taśmą przewodów czy w celu skontrolowania poziomu oleju lub płynu chłodniczego. Jeśli jest niski, może to być sygnał, że auto było intensywnie eksploatowane i nie zadbano odpowiednio o jego konserwację przed oddaniem do komisu. Klientom zawsze zalecam także zajrzenie pod samochód, gdzie wszelkie plamy i zawilgocenia na podłożu będą sugerować wycieki, którymi prędzej czy później będzie musiał zająć się mechanik.

Czy wybierając używane auto zawsze kupujemy przysłowiowego kota w worku? Jeśli zwrócimy uwagę na kilka podstawowych elementów lub poprosimy o opinię znajomego mechanika czy osobę, która ma od nas większą wiedzę z zakresu motoryzacji, mamy szansę znaleźć nie tylko auto odpowiadające naszym potrzebom, ale też sprawne i niewymagające dużych nakładów finansowych przez pierwsze miesiące użytkowania. Nie dajmy też zwieść się cenie – jeśli dany model jest w ogłoszeniach internetowych wystawiony w określonych widełkach cenowych, a w komisie oferowany o kilkanaście procent taniej, może to sygnalizować poważne usterki – uczciwy sprzedawca zawsze powinien o tym poinformować!

Kategorie
Warto przeczytać
Zasady korzystania z podnośników samochodowych
Zadaniem podnośnika samochodowego jest wygodne uniesienie pojazdu do wysokości, która umożliwia pracownikowi wykonanie niezbędnych czynności serwisowych. Jest to nieodłączny element wyposażenia każdego nowoczesnego...
Serwis układów chłodniczych i klimatyzacji
Odpowiednie chłodzenie silnika jest jednym z najważniejszych jego elementów. Bez komponentów wchodzących w skład układu chłodzącego, jednostka napędowa uległaby szybkiemu przegrzaniu i tym samym zniszczeniu. Ważne jest...
Czym jest ogrzewanie postojowe?
Problemy z odpaleniem samochodu, szron na szybie, przeszywające zimno panujące we wnętrzu auta… z tym muszą się borykać kierowcy w zimowe dni. Dlatego właśnie powstało ogrzewanie postojowe, które znacznie podnosi...
Znajdź warsztaty samochodowe
Jak nie tracić klientów?

Jak nie tracić klientów? Podpowiadamy!

Reklamuj się u nas