Które czynniki atmosferyczne najbardziej szkodą lakierowi samochodowemu?
Warunki atmosferyczne mają ogromny wpływ na stan wizualny i techniczny Twojego samochodu. Długa ekspozycja na słońcu, mróz czy śnieg przyspieszają procesy korozji. Na skutek ich działania, na lakierze pojawiają się również nieestetyczne, matowe plamy. Co możesz zrobić, by na własną rękę chronić samochód, i kiedy powinieneś zdecydować się na wizytę w warsztacie samochodowym?
Lakier samochodowy – w jaki sposób szkodzi mu słońce, śnieg czy mróz?
Promieniowanie słoneczne przyspiesza procesy korozyjne na lakierze. Niestety, ale po dłuższym kontakcie ze słońcem, na samochodzie pojawiają się też plamy. W niektórych sytuacjach warstwa lakieru zaczyna nawet „falować”. Z kolei pod wpływem siarczystego mrozu lakier się kurczy. Śnieg jest niestety równie groźny, bo osadzając się na samochodzie, szybko przyczynia się do powstawania rdzy. O tym, że deszcz z gradem powoduje na lakierze mikropęknięcia, wie każdy kierowca. Kwaśne opady pozostawiają jednak na samochodzie równie trudne do usunięcia smugi.
Powłoka lakiernicza to warstwa chroniąca karoserię, która zapewnia odpowiednią wizualnie prezencję samochodu. Jeśli dojdzie do jej znacznych i głębokich ubytków, konieczna staje się wizyta w warsztacie.
– Lakiernictwo samochodowe jest jedną ze specjalności warsztatów samochodowych. Od mechaniki różni się tym, że nie obejmuje wykonywania fizycznych napraw części i układów eksploatacyjnych pojazdu. Jego celem jest stworzenie bądź uzupełnienie zewnętrznej warstwy na karoserii, która pełni funkcje estetyczne i ochronne, zapobiegając korozji blachy. Najogólniej rzecz ujmując, lakierowanie samochodu obejmuje szereg procesów mających na celu wytworzenie na aucie powłoki ochronnej i wizualnej. Przeprowadzaniem takich prac zajmuje się wykwalifikowany lakiernik samochodowy. Pracownicy naszej firmy mają nie tylko specjalistyczną wiedzę, ale również nowoczesną technologię, dzięki której mogą świadczyć usługi lakierowania samochodu odznaczające się najwyższą jakością oraz precyzją wykonania – wyjaśnia właściciel PERFEKT AUTO.
Jak powinna wyglądać odpowiednia pielęgnacja lakieru samochodowego?
We własnym zakresie możesz oczywiście przeprowadzać profilaktyczne zabiegi pielęgnacyjne lakieru. Podstawą jest regularne mycie samochodu i usuwanie z jego powierzchni wszystkich zanieczyszczeń. Co jakiś czas możesz też zastosować woskowanie oraz polerowanie auta. Aby ochronić samochód przed korozją, musisz jednak wyposażyć się w specjalne preparaty. Prawidłowa i regularnie przeprowadzana konserwacja lakieru skutecznie opóźnia procesy korozyjne.
Lakiernictwo pojazdowe, czyli sięgnięcie po pomoc specjalistów, to ostateczność, z którą musisz się liczyć, jeśli nie będziesz odpowiednio dbać o swój samochód. Na szczęście dokładne i częste zabiegi pielęgnacyjne na pewno opóźnią konieczność wizyty w warsztacie.