Po co przerabia się reflektory samochodowe?
Jeśli kupisz auto z innego kraju, może okazać się, że nie spełnia ono odpowiednich warunków, by mogło zostać dopuszczone do jazdy po polskich drogach. Czy przerobienie reflektorów może pomóc w uzyskaniu homologacji? Jakie są inne powody modyfikowania oświetlenia? Z poniższego artykułu dowiesz się, dlaczego tak często przerabia się reflektory samochodowe.
Reflektory pojazdów sprowadzanych
Decydując się na zakup pojazdu w wersji amerykańskiej oraz brytyjskiej, należy pamiętać, że często ich oświetlenie jest dostosowane do innych wymagań niż polskie. Samochody amerykańskie są wyposażone w symetryczne reflektory przednie, co sprawia, że w równomierny sposób oświetlają drogę. W Polsce działa wiele firm specjalizujących się w przerabianiu reflektorów drogowych. Wśród nich jest m.in. TMC Regeneracja reflektorów i zderzaków – jej pracownicy potrafią sprawnie i fachowo dostosować je do europejskich standardów drogowych.
Kolejną różnicą między oświetleniem w pojazdach zagranicznych a polskich autach jest brak obowiązkowych tylnych świateł przeciwmgielnych. W takim przypadku konieczne będzie wbudowanie dodatkowych lamp, co sprawi, że auto będzie mogło otrzymać homologację.
Co więcej, pojazdy amerykańskie mają zamontowane przednie kierunkowskazy, które jednocześnie pełnią funkcję świateł pozycyjnych. Polskie przepisy wymagają ich oddzielnego montażu. Dodatkowo dyskusyjny jest kolor amerykańskich kierunkowskazów, który występuje w barwie czerwonej z tyłu oraz białej z przodu pojazdu. Wymagane są jednak kierunkowskazy pomarańczowe.
Regeneracja reflektorów samochodowych
Poza przerabianiem oświetlenia samochodowego często konieczne jest przeprowadzenie regeneracji reflektorów samochodowych. Polega ona na usunięciu uszkodzonej powłoki ceramicznej lakieru, a następnie odtłuszczeniu i lakierowaniu. Ostatnim etapem jest nałożenie nowej warstwy metalicznej. Te działania umożliwiają odnowienie zanieczyszczonych i uszkodzonych lamp pojazdu. Jest to doskonała alternatywa dla kupna nowych reflektorów, co wiąże się z większym kosztem.
Polerowanie szkieł reflektorów
Częstym problemem wiążącym się z pogorszeniem jakości oświetlenia jest zmatowienie szklanej obudowy reflektorów. Ponadto ciągłe użytkowanie pojazdu sprawia, że powierzchnia klosza jest narażona na liczne zarysowania i zabrudzenia. W takim przypadku warto zdecydować się na usługę polerowania kloszy reflektorów. Sprawi to, że ponownie staną się przejrzyste i odzyskają swoje właściwości.
Warto wiedzieć, że pojazdy sprowadzane z zagranicy często są wyposażone w inne elementy karoserii, a najczęściej są to reflektory, które należy odpowiednio przekształcić, by mogły spełniać europejskie wymogi. Obowiązkowe są światła do jazdy dziennej, tylne światła przeciwmgielne oraz oddzielnie zamocowane kierunkowskazy i światła pozycyjne. Należy także wziąć pod uwagę możliwe uszkodzenia reflektorów związane z ciągłą eksploatacją samochodu. W takim przypadku doskonale sprawdzi się regeneracja oraz polerowanie reflektorów.