Urządzenia do kontroli finalnej i ich rola w procesach przemysłowych
Urządzenia kontroli finalnej odgrywają ważną rolę w procesach produkcyjnych. Ich zadaniem jest sprawdzenie gotowego wyrobu pod kątem technicznym i funkcjonalnym. Taka weryfikacja pozwala na wychwycenie egzemplarzy wadliwych, dzięki czemu produkty niespełniające norm jakościowych nie trafią do sprzedaży, a firma uniknie kosztów ich reklamacji, naprawy lub wymiany na nowe. Sprawdźmy zatem, jak w praktyce działają urządzenia kontroli finalnej?
Co mogą weryfikować urządzenia kontroli finalnej?
Urządzenia kontroli finalnej, nazywane również maszynami testowymi znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie odbywa się masowa produkcja, a więc ręczne sprawdzanie jakości gotowego wyrobu jest czasochłonne, mało efektywne, trudne technicznie i obarczone dużym ryzykiem błędu. Dzięki urządzeniom do kontroli finalnej można sprawdzać szczelność produktów, ich parametry elektryczne, wymiary, a nawet geometrię. Cały proces odbywa się automatycznie, a wadliwe wyroby są natychmiast usuwane.
Projektowaniem i budową takich stanowisk zajmują się wyspecjalizowane podmioty. Jednym z nich jest firma Pro Assem ze Skawiny, która specjalizuje się w projektowaniu, budowie, montażu i wdrażaniu rozmaitych systemów automatyki przemysłowej, w tym również urządzeń służących do kontroli finalnej. Stanowiska te są prawie zawsze integralną częścią linii produkcyjnych i montażowych, dzięki czemu etap weryfikacji gotowych produktów jest w pełni zautomatyzowany.
Przykładowe urządzenia kontroli finalnej
Kontrola jakości gotowych wyrobów to ważny etap każdego procesu produkcyjnego, dlatego powinna być realizowana przy pomocy odpowiednich urządzeń. Jednym z nich są testery szczelności. Dzięki nim sprawdza się szczelność butelek, pojemników oraz innych opakowań wykonanych z tworzyw sztucznych. Sprawdzając ciśnienie wewnątrz wyrobu, maszyna testująca weryfikuje otrzymany wynik z zapisanymi parametrami, a gdy jest on niezgodny, odrzuca produkt jako wadliwy.
Poza liniami produkcyjnymi urządzenia kontroli finalnej stosowane są w zakładach usługowych np. w warsztatach samochodowych. Trudno bowiem wyobrazić sobie działanie profesjonalnego serwisu motoryzacyjnego bez stanowiska do weryfikacji geometrii kół. Nowoczesne urządzenia wspierane technologią 3D umożliwiają szybkie i precyzyjne sprawdzenie geometrii w samochodach osobowych, dostawczych, a nawet ciężarowych. Jak więc widać urządzenia kontroli finalnej sprawdzą się nie tylko w zakładach produkcyjnych.