Materiał Partnera
Usługi w ramach stacji kontroli pojazdów świadczone przez Toma-Cars

Usługi w ramach stacji kontroli pojazdów świadczone przez Toma-Cars

Przeprowadzenie badania technicznego samochodu to obowiązek właściciela pojazdu. Diagnosta dokładnie kontroluje auto, wskazując ewentualne usterki, a w przypadku ich braku – wystawia pieczątkę dopuszczającą do ruchu. Usługi w ramach OSKP świadczy Toma-Cars, dysponując nowoczesną stacją do sprawdzania stanu nie tylko samochodów osobowych, ale też dostawczych, ciężarowych, a nawet autobusów, ciągników rolniczych czy motocykli.

Na czym polegają okresowe badania techniczne?

Poruszanie się po drogach publicznych pojazdem spalinowym wymaga dopuszczenia go do ruchu. Tym samym jego stan techniczny powinien być nienaganny, co określa się podczas badania technicznego. W przypadku nowych samochodów pierwszą kontrolę należy wykonać dopiero 3 lata po zakupie auta. Sprawdzenia dokonać musi uprawniony diagnosta. Takich fachowców zatrudnia OSKP Toma-Cars – punkt, który funkcjonuje także jako zakład mechaniki pojazdowej. To duże udogodnienie dla kierowców, bowiem w razie wykrycia usterek mogą oni w tym samym miejscu zlecić ich naprawę.

Okresowe badanie techniczne to proces wieloetapowy. Najpierw przez diagnostę kontrolowana jest zgodność wszystkich numerów i znaków identyfikacyjnych pojazdu z dokumentami auta. Następnie sprawdzane jest wyposażenie dodatkowe, jeśli jest ono w samochodzie zamontowane – mowa o haku i instalacji LPG. Ostatecznie diagnosta kieruje pojazd na specjalne stanowisko do badania stanu zawieszenia i hamulców. Samodzielnie ocenia natomiast stan poszczególnych podzespołów. Ewentualne wycieki, nadmierne zużycie opon czy luzy w konkretnych układach – każda z usterek zostanie skrupulatnie odnotowana.

Jakie badania dodatkowe wykonuje OSKP Toma-Cars?

Oprócz okresowych badań technicznych na stacji kontroli Toma-Cars można również zrealizować sprawdzenie stanu samochodu sprowadzonego z zagranicy. Jeśli jest on pierwszy raz na terytorium RP i ma zostać zarejestrowany w naszym kraju, powinien zostać oceniony przez diagnostę pod kątem dopuszczenia go do ruchu. OSKP Toma-Cars zajmuje się też przeprowadzaniem badań dodatkowych, które wykonuje się w momencie, gdy uprawniony do tego organ skierował dany pojazd do takiej kontroli ze względu na podejrzenie jego złego stanu technicznego.

Niekiedy poszczególne auta o specjalnym przeznaczeniu wymagają także zbadania ich przez diagnostę. Mowa o pojazdach uprzywilejowanych, przystosowanych do przewozu materiałów niebezpiecznych czy przeznaczonych do nauki jazdy. OSKP Toma-Cars zadba również o dokładne sprawdzenie stanu taksówek, autobusów i aut zmienionych konstrukcyjnie. Na tej stacji wykonuje się też zastępcze tabliczki znamionowe i numery nadwozia.

Opracowanie:
Bystrzyca Kłodzka, Kłodzka 10
tel. 724 678 917
Kategorie
Warto przeczytać
Jak dbać o przyczepę samochodową?
Nawet bardzo pojemny bagażnik samochodu może być zbyt mały, by przewieźć w nim większe ładunki, takie jak meble. Dlatego w niektórych sytuacjach bardzo przydatnym sprzętem może być przyczepa samochodowa. Dla niektórych...
Jak dbać o samochód podczas lata?
Lato to czas, na który co roku czekamy z utęsknieniem. Promienie słoneczne i wysoka temperatura, chociaż dla nas przyjemne, dla naszego samochodu mogą okazać się szkodliwe. Zastanawiasz się, jak podczas wakacji zadbać o...
Jak poprawić widoczność w aucie? Hydrofobizacja szyb i lusterek, polerowanie lamp
Dobra widoczność w trakcie jazdy to jedna z podstaw bezpiecznego poruszania się samochodem. Istotne znaczenie mają tu jednak nie tylko warunki pogodowe czy predyspozycje kierowcy, ale też – a może przede wszystkim –...
Znajdź warsztaty samochodowe