Wyjazd na wakacje? Wybierz kamper!

Wyjazd na wakacje? Wybierz kamper!

Podróże w kamperze są bardzo wygodnym rozwiązaniem. Nie musisz myśleć o rezerwacji hoteli, jak i biletów na pociąg czy busa. Po prostu wsiadasz i jedziesz – dokąd chcesz i kiedy chcesz. Warto zatem przemyśleć zakup lub wynajem kampera przed wakacjami. Sprawdź, czym kierować się przy wyborze idealnego samochodu kempingowego i jak należy konserwować przyczepę.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kampera?

Kamper kamperowi nierówny. Na rynku znajdziemy wiele modeli samochodów kempingowych. Zwróć uwagę na to, ile jest miejsc siedzących, które wyposażone są w pasy bezpieczeństwa oraz ile jest miejsc do spania. Kwestia ilości i rodzaju miejsc jest bardzo indywidualna. Wszystko zależy od tego, w ile osób chcemy podróżować.  Cena kampera zależna jest od rodzaju i standardu. Na rynku dostępne są różne typy aut kempingowych.

Alkowa

Popularne są kampery z nadbudówką – dodatkową przestrzenią sypialną, która znajduje się nad kabiną kierowcy. W kamperach z alkową nocować może nawet siedem osób. Zaletami tak skonstruowanego samochodu kempingowego są wygodne łóżka, umożliwiające odpoczynek oraz mniejszy rozmiar wozu, dzięki któremu mamy większą możliwość manewrowania pojazdem.

Kampery typu pół-integral

Na rynku dostępne są także kampery typu pół-integral. Są one niższe od alków, co jest ułatwieniem, jeżeli chodzi o przejazd przez mosty i tunele. W przeciwieństwie jednak do alków przestrzeń do odpoczynku jest mniejsza, a brak miejsca nad szoferką może być poważnym problemem, jeżeli mamy dużo bagażu.

Kampery zintegrowane

Najbardziej luksusowy kamper to kamper zintegrowany. Często produkowany on jest z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb przyszłego nabywcy. Minus to wysoka cena, ale rekompensatą jest najwyższy standard – maksymalne wykorzystanie przestrzeni i wygoda.

Pick-upy

Takie rozwiązanie idealne jest dla osób, które lubią wyprawy w ciężkich warunkach. Pick-up spełnia jedynie podstawowe potrzeby – pozwala na nocleg pod dachem i umożliwia korzystanie z aneksu kuchennego oraz małej toalety.

Jeżeli nie chcesz kupować własnego auta kempingowego, zawsze możesz je wypożyczyć i w praktyce sprawdzić, który typ będzie dla ciebie najlepszy.

Jak konserwować przyczepę?

Pamiętaj, że przyczepa wymaga regularnej konserwacji oraz kontroli. Ważne jest, aby stan poszczególnych podzespołów w pojeździe był regularnie sprawdzany przez mechanika. Pominięcie kontroli przed dłuższą podróżą może być bardzo niebezpieczne.

Zwróć uwagę na odpowiednią pielęgnację pojazdu. W zadbanym pojeździe czas spędza się przyjemniej. Dodatkowo systematyczna i prawidłowa pielęgnacja sprawi, że swoim kamperem będziesz mógł cieszyć się przez wiele lat. Aluminiową blachę przyczepy myj dokładnie i woskuj środkami samochodowymi. Jeżeli na kamperze pojawi się osad z żywicy, łatwo usuniesz go spirytusem technicznym. Okna najlepiej umyć miękką szmatką, polewając przy tym obfitą ilością wody – zapobiegnie to porysowaniu.

Jakie prawo jazdy na samochód kempingowy?

Do kierowania kamperem nie potrzeba specjalnych uprawnień. Wystarczy prawo jazdy kategorii B. Pamiętaj, że samochód kempingowy nie może przekroczyć dopuszczalnej masy całkowitej, czyli 3,5 tony. Przekroczenie dozwolonej masy wiąże się z karami pieniężnymi, jak i niedopuszczeniem kampera do ruchu. W przypadku kolizji kampera ważącego ponad 3,5 tony, niektóre polisy ubezpieczeniowe nie obejmą nas ochroną.

Samochody kempingowe ważące mniej niż 3,5 tony traktowane są jak samochody osobowe – opłaty pobierane na autostradach są te same. 

Kategorie
Warto przeczytać
Regeneracja silnika samochodowego krok po kroku. Etapy postępowania
Każdy właściciel samochodu osobowego wie, jak wiele uwagi wymaga jego codzienna eksploatacja. Od tego, w jaki sposób użytkuje się auto, może zależeć ilość i stopień rozległości ewentualnych usterek. Najważniejszym...
Zasady serwisowania TIR-ów
Czy można sobie wyobrazić świat bez TIR-ów? To właśnie na nich w dużej mierze się opiera transport – zarówno eksport, jak i import. Jednak aby przebiegał on jak najefektywniej, pojazdy muszą być sprawne. Umożliwia to...
Jak dbać o klimatyzację w samochodzie?
Jeszcze do niedawna była synonimem luksusu. Dziś jest standardowym wyposażeniem samochodów każdej klasy. Klimatyzacja, bo to o niej mowa, jest w stanie zapewnić nam wysoki poziom komfortu jazdy, jednak wymaga też byśmy...
Znajdź warsztaty samochodowe