Behawiorysta zwierzęcy - kto to taki?
Psychologią zwierząt zajmuje się behawiorysta zwierzęcy. To specjalista, który pomaga zdiagnozować przyczynę problemów z zachowaniem domowych czworonogów oraz radzi, w jaki sposób się z nimi uporać. Do behawiorysty zwierzęcego trzeba udać się m.in. w przypadku problemów z socjalizacją zwierzęcia, napadów agresji, problemów z zachowywaniem czystości w mieszkaniu oraz innych problemów, które nas niepokoją.
Skąd się biorą zaburzenia behawioralne?
Nasze zwierzęta także mogą mieć problemy. Są one skutkiem działania różnych czynników m.in. naszych zaniedbań i nieprawidłowości, które związane są z ich wychowaniem oraz socjalizacją. W szczególności na zaburzenia behawioralne cierpią zwierzęta, które pochodzą z nieprofesjonalnych hodowli, zostały zbyt wcześnie odłączone od matki i mają za sobą traumatyczne przeżycia. Problemy behawioralne mogą też wynikać z przesadnego „uczłowieczania” zwierząt i braku konsekwencji, które w negatywny sposób wpływają na efekty ich wychowania oraz psychikę. Właściciele zwierząt domowych m.in. psów i kotów często uważają, że problemy z ich pupilem wynikają ze złośliwości czworonoga. Nie jest to prawdą, bo zwierzę obserwuje i uczy się zachowania od swojego właściciela. Behawiorysta zwierzęcy potrafi zdiagnozować przyczynę problemu oraz wskazuje możliwe sposoby jego rozwiązania, które zawsze wymagają pracy z czworonogiem oraz przestrzegania zaleceń specjalisty i konsekwencji w działaniu. Czasami przyczyną problemów z zachowaniem zwierząt może być choroba, dlatego warto wybrać behawiorystę, który jest jednocześnie weterynarzem.
Behawiorysta zwierzęcy jest odpowiednikiem ludzkiego psychologa. W sytuacji nawracających problemów z domowymi pupilami warto odwiedzić jego gabinet i zasięgnąć porady, którą może pomóc uporać się z częstymi zaburzeniami behawioralnymi oraz naprawić relacje pomiędzy człowiekiem i czworonogiem. Bardzo często problemy behawioralne pojawiają się u psów – wyjaśnia ekspert z firmy Gabinet weterynaryjny Dolittle z Wrocławia.
Kiedy warto wybrać się do behawiorysty zwierzęcego?
Behawiorysta zwierzęcy jest osobą, do której warto udać się ze swoim pupilem w sytuacji, gdy sprawia on różne problemy, a jego zachowanie odbiega od zachowania innych zwierząt. Do częstych zaburzeń behawioralnych psów i kotów zalicza się m.in.:
- niszczenie mebli i innego wyposażenia mieszkania pod nieobecność właściciela,
- lęk separacyjny,
- uporczywe wycie psów i nieustanne miauczenie kotów,
- załatwianie potrzeb fizjologicznych w mieszkaniu tuż po spacerze,
- zachowania agresywne w stosunku do domowników i innych zwierząt,
- przesadną obronę zasobów legowiska, miski lub zabawek,
- apatię, która nie jest związana z chorobą,
- nadpobudliwość,
- lęk przed otoczeniem.
Behawiorysta po przeprowadzeniu wywiadu z właścicielem czworonoga wskazuje możliwe przyczyny występowania zaburzeń oraz radzi, jak wyeliminować niepożądane zachowania w sposób, który nie wpłynie negatywnie na psychikę zwierzęcia i nie pogłębi istniejących problemów.