Materiał Partnera
Dla kogo pies rasy shih tzu to dobry wybór?

Dla kogo pies rasy shih tzu to dobry wybór?

Shih tzu to towarzyski pies. Jest idealnym przyjacielem rodziny. Wyjątkowego uroku dodaje mu długa sierść, a także czesana zwykle na czubku łowy, kitka. Ma niewielkie rozmiary oraz niewyszukane potrzeby. Cechuje go przyjazny stosunek do ludzi. Świetnie sprawdzi się w małym domu i mieszkaniu, nie zajmuje bowiem wiele miejsca. Poznaj bliżej shih tzu i sprawdź, czy jest to idealny pies dla Ciebie!

Charakterystyka rasy shih tzu

Psy z rasy shih tzu mają umiarkowany temperament. Zwykle są zrównoważone, zachowują się w dystyngowany sposób. Cechują się pogodnym usposobieniem, które wprawia ludzi w dobry nastrój. Ich waga wynosi od 5 do 7 kg.

Pies zwykle ma wysokość od 25 do 30 cm. Żyje do około 16 lat. Dobrze rozwija się w towarzystwie innych zwierząt oraz ludzi. Nie lubi długiej samotności, więc nieobecność właściciela przez kilka godzin dziennie i więcej może być problemem.

Jak wskazują specjaliści firmy Beds4Dogs, shih tzu to rasa powstała ze skrzyżowania Lhaso Apso z pekińczykiem. Czworonóg jest niezależny i energiczny. Jego szkolenie nie należy do najłatwiejszych, jednak możliwe jest nauczenie do tego, czego się od niego oczekuje. Jest on wyjątkowym psem do towarzystwa. Lubi zasypiać na kolanach, więc powinny go wybrać osoby, które lubią taką bliskość. Shih tzu szczeka przede wszystkim wtedy, gdy czuje się zagrożony. Dużo zależy tu jednak od wychowania. Bywa nieufny wobec obcych osób.

Jak dbać o shih tzu?

Shih tzu lubi spać, dlatego jeśli zostanie sam w domu, nie będzie niszczył rzeczy. Warto zadbać o odpowiednie, wygodne legowisko dla psa. Rasa ta wymaga regularnego szczotkowania oraz strzyżenia. W jej przypadku włos okrywowy jest długi i twardy, dzięki czemu chroni psa przed utratą ciepła. Te urocze czworonogi mają delikatny, gęsty podszerstek. Problemem może być skłonność do kołtunienia się sierści.

Specyfika włosów shih tzu sprawia, że pies ten jest idealny dla alergików. Są one długie, jednak nie wypadają w nadmierny sposób. Mając takiego psa, łatwo utrzymać czystość w domu.

Shih tzu wymaga jednak codziennej pielęgnacji. Poza szczotkowaniem, konieczne jest dbanie o oczy, które są podatne na zabrudzenia oraz zanieczyszczenia. Właściwe zabiegi zapobiegają infekcjom i zmniejszają ryzyko ich wystąpienia. Właściciel powinien również zwrócić uwagę na pyszczek psa. Długa sierść wkoło brody może zbierać resztki jedzenia. Ważne jest zatem regularne jej przemywanie.

Shih tzu źle znosi wysokie temperatury. Psy tej rasy mogą mieć problemy z sercem, oczami, nerkami i tarczycą. Warto mieć tego świadomość, decydując się na takiego towarzysza.

Kategorie
Warto przeczytać
Jak leczyć nosówkę u psa?
Nosówka to jedna z najgroźniejszych chorób psów. Jej wirus już w kilka dni atakuje najważniejsze narządy zwierzęcia, powodując dolegliwości ze strony układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego. W skrajnym przypadku...
USG w diagnostyce weterynaryjnej
Nasi pupile niekiedy zapadają na różne schorzenia, które wymagają szczegółowej diagnostyki. Rozpoznaniu rozmaitych chorób sprzyja m.in. wykonywanie badań USG. Lekarze weterynarii na ogół chętnie sięgają po tego typu...
Najczęstsze schorzenia okulistyczne u kotów
Schorzenia okulistyczne występujące u kotów znacznie utrudniają tym zwierzętom prawidłowe funkcjonowanie. Narząd wzroku u kotów odgrywa co prawda mniejszą rolę, niż słuch czy węch, ale nie oznacza to, że jest mniej...
Znajdź weterynarzy
Jak nie tracić klientów?

Jak nie tracić klientów? Podpowiadamy!

Reklamuj się u nas