Jak wybrać suchą karmę dla psa?

Jak wybrać suchą karmę dla psa?

Jeżeli chcesz, aby twój psiak żył zdrowo i szczęśliwie musisz zadbać o zdrową i dostosowaną do jego potrzeb dietę. W sklepach zoologicznych i na półkach w supermarketach wybór jest bardzo duży – zakup karmy to nie lada wyzwanie. Przeczytaj, czym się kierować przy wyborze karmy i jakie błędy żywieniowe właściciele czworonogów popełniają najczęściej.

Czym kierować się przy wyborze suchej karmy?

Najważniejsza jest jakość. Należy prawidłowo czytać etykiety produktów. Najlepsza sucha karma to taka, która zawiera od 30 do 50 procent mięsa. Pozostałe składniki także są bardzo istotne. Karma dla psa, która ma w sobie warzywa i owoce takie jak ziemniaki, groszek czy marchewkę dostarcza do organizmu zwierzaka witaminy oraz idealne źródło błonnika pokarmowego. Korzystnie wpływają one także na stan uzębienia oraz na kości, stawy i chrząstki.

 Psy są jednak zwierzętami mięsożernymi, dlatego mięso jest najważniejsze i powinno znajdować się na pierwszym miejscu w składnikach produktu. Karma poniżej 30 procent mięsa to nie jest karma dobrej jakości. Szukając odpowiedniego pokarmu, zwróć uwagę na etykiety:

  • karma mięsna – karma o takiej nazwie zawiera więcej niż 26 procent mięsa;
  • karma bogata w mięso – procentowo ilość mięsa oscyluje pomiędzy 14 a 26 procent;
  • karma z mięsem – to zaledwie od 4 do 14 procent mięsa;
  • karma o smaku mięsa – mięsa zawiera najmniej – poniżej 4 procent.

Gwarancją dobrej suchej karmy dla psa jest duża zawartość mięsa dobrego gatunku. Jakość mięsa to następna rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę. Jeżeli na etykiecie jest napisane, że karma zawiera świeże mięso lub mięso, wiadomo, że patrzymy na dobrą karmę. Suszone mięso, dehydratyzowane mięso czy mączka mięsna nie są gwarantem dobrej jakości. Zazwyczaj karmy bezzbożowe zawierają największą ilość mięsa. Zboże nie jest naturalnym pożywieniem psiaka – ich zawartość w pokarmie podyktowana jest niskimi kosztami produkcji.

Dieta psiaka nie powinna składać się jedynie z suchej karmy – sprawdź, czym kierować się przy wyborze mokrej karmy.

Jak dopasować suchą karmę do psa?

Skład produktu to jedno a przystosowanie do pupila to inna rzecz. Każdy pies ma swoje potrzeby, dlatego warto skonsultować swój wybór karmy z weterynarzem. Producenci pożywienia dla zwierząt oferują cały wachlarz produktów w zależności od cech, jakimi charakteryzuje się pies.

Podstawowy podział to karma dla zdrowego psa – karma bytowa oraz karma dla chorych psów. Istotne informacje to także wiek pupila, rasa czy tryb życia. Liczy się także to, czy zwierzę cierpi na nadwagę czy nie.

Jakie błędy żywieniowe popełniają właściciele psów?

Właściciele psów często popełniają błędy. Podstawowym błędem jest założenie, że karma dla szczeniaka będzie lepsza Najlepsza karma dla psa niż pokarm dla dorosłego psa. Pokutuje opinia, że wszystko, co stwarzane jest z myślą o młodszych, ma lepszą jakość. Nie jest to prawda – dorosły pies ma inne potrzeby niż małe szczenię. to karma, która odpowiada potrzebom zwierzaka. Inne błędy właścicieli to:

  • przekarmianie pupila;
  • ciągły dostęp do pokarmu – pies powinien mieć stałe pory karmienia;
  • źle zbilansowana dieta – klucz do sukcesu to odpowiedni dobór różnych składników;
  • karmienie zwierzaka resztkami ze stołu – pies ma swoje jedzenie;
  • zbyt duża ilość psich smakołyków;
  • kupowanie słabej jakości karmy w supermarketach.

Pamiętaj, że odpowiednie karmienie umożliwi twojemu zwierzakowi długie, zdrowe i szczęśliwe życie. Właściciel decyduje, o tym jak żywi się jego pies – to duża odpowiedzialność! Zadbaj o wyważoną i pełną wartości odżywczych dietę Twojego pupila.   

Kategorie
Warto przeczytać
Jak opiekować się chomikiem?
Jeżeli szukasz alternatywy dla psa lub kota w mieszkaniu, chomik jest idealnym pomysłem. Te niewielkich rozmiarów zwierzątko jest przyjaznym kompanem. Zanim wybierzesz się do sklepu zoologicznego, aby wybrać chomika,...
Jak wygląda adopcja psa?
Myślisz nad adopcją zwierzaka, ale masz wątpliwości, czy dasz radę dobrze wychować pupila? Zanim podejmiesz decyzję, odpowiedz na kilka ważnych pytać. Decyzja o adopcji psa ze schroniska nie może być pochopna. Zastanów...
Najczęstsze choroby u kotów. Co zagraża twojemu pupilowi?
Twój kot podejrzanie się zachowuje? Zauważyłeś u niego objawy choroby? Sprawdź, jakie schorzenia najczęściej występują u tych zwierzaków. Podpowiadamy, jak rozpoznać chorobę u kota i na jakie zachowanie zwrócić...
Znajdź weterynarzy