Materiał Partnera
Jakie formalności należy spełnić, aby wywieźć zwierzę za granicę?

Jakie formalności należy spełnić, aby wywieźć zwierzę za granicę?

Często zdarza się, że wyjeżdżając za granicę, chcemy zabrać ze sobą naszego pupila. Oprócz odpowiedniego przygotowania go do takiej wyprawy, konieczne będzie także spełnienie warunków formalnych, które pozwolą na bezproblemowe przekroczenie granic ze zwierzęciem. Pomimo tego, iż w większości krajów Unii Europejskiej panują ujednolicone przepisy dotyczące przewozu zwierząt, zawsze warto jest sprawdzić, aktualne wymagania kraju, do którego się wybieramy. Wszelkie informacje na ten temat można zaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego. Jakie są podstawowe formalności, które należy spełnić przed wywozem zwierzęcia za granicę?

Wszczepienie mikroczipu

Zwierzę przed wyjazdem za granicę musi zostać obowiązkowo oznaczone mikroczipem. Mikroczip stanowi podstawę do wydania paszportu dla zwierzaka. Jest to niewielkie urządzenie wszczepiane przez lekarza weterynarii. Zawiera ono 15 – cyfrowy numer identyfikacyjny, który zostaje wpisany do książeczki zdrowia zwierzęcia. Numer można odczytać za pomocą specjalnego czytnika. 

Zabieg wszczepienia urządzenia jest szybki i niemal bezbolesny. Przypomina zwykły podskórny zastrzyk. Raz aktywowany mikroczip pozostaje aktywny do końca życia zwierzęcia. Po zabiegu warto zarejestrować nasze dane i dane zwierzaka w bazie, co będzie pomocne w razie zaginięcia pupila.

Szczepienie przeciwko wściekliźnie

Aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie jest obowiązkowym elementem przewiezienia zwierzęcia za granicę.

Jak mówi lekarz weterynarii z Gabinetu Weterynaryjnego Strażacka: Zabieg szczepienia przeciwko wściekliźnie musi być oznaczony w książeczce zdrowia zwierzęcia. Lekarz weterynarii, który przeprowadza szczepienie, powinien wpisać do książeczki datę przyjęcia, a także numer seryjny i nazwę użytego preparatu. W przypadku zwierząt szczepionych po raz pierwszy, szczepienie zyskuje ważność dopiero po upływie trzech tygodni. U zwierzaków szczepionych regularnie, szczepienie jest ważne już od pierwszego dnia.

Paszport zwierzęcia

Po wszczepieniu mikroczipu i zaszczepieniu pupila, należy wyrobić dla niego paszport. Dokument ten jest niezbędny, aby móc legalnie przewieźć zwierzę za granicę. Informacje zawarte w paszporcie dotyczą rasy, daty urodzenia, a także płci i umaszczenia. Dokument zawiera również dane właściciela. Ponadto są w nim zanotowane informacje o przebytych szczepieniach wraz z datami oraz opinia lekarza na temat kondycji i stanu zdrowia zwierzęcia. O przyznanie paszportu można wnioskować u lekarzy weterynarii, którzy posiadają odpowiednie uprawnienia.

Wywiezienie zwierzęcia za granicę wiąże się z wieloma obowiązkami. Muszą one zostać spełnione, aby pupil mógł bezpiecznie i legalnie przekroczyć granicę. Wybierając się do danego państwa ze zwierzakiem, zawsze warto jest sprawdzić, jakie dokładnie wymogi muszą zostać zrealizowane, aby przewieźć zwierzę zgodnie z przepisami.

Kategorie
Warto przeczytać
Jaka karma dla kota jest najlepsza?
Odpowiednie żywienie kota jest niezbędne do jego prawidłowego rozwoju. Sprawdź, jak dopasować karmę do potrzeb pupila. Zastanawiasz się, co kupić – suchą czy mokrą karmę dla kota? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co...
Rodzaje kulek proteinowych
Łowienie karpi wymaga stosowania specjalnych zanęt i przynęt, które są lubiane przez ten gatunek ryb i jednocześnie nie przyciągają większej uwagi innych, mniejszych ryb, głównie przez swój rozmiar. Wśród typowych...
TOP 5 akcesoriów dla psów na lato
Wakacje to idealny czas na długie spacery i wspólne zabawy na świeżym powietrzu. Wysokie temperatury mogą jednak przeszkadzać naszym milusińskim. Dowiedz się, jakie akcesoria dla psów ochronią pupila przed upałem,...
Znajdź weterynarzy