Jakie badania hodowca bydła może zlecić w laboratorium weterynaryjnym?
Prawidłowa diagnostyka laboratoryjna zwierząt gospodarskich jest bardzo istotna dla utrzymania ich wysokiego statusu zdrowotnego i wysokiej produktywności. Pasożyty oraz inne czynniki chorobotwórcze mogą znacznie obniżyć te wskaźniki. Dlatego należy jak najbardziej zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. W tym celu warto regularnie wykonywać odpowiednie badania. Czy wiesz, jakie?
Podpowiadamy, na co przede wszystkim powinien zdecydować się każdy hodowca bydła. Podstawowe badania zwierząt gospodarskich można wykonać we wszystkich laboratoriach weterynaryjnych. Warto jednak zapoznać się z ich ofertą, aby wiedzieć, że wykonują to, na czym Ci najbardziej zależy. Dzięki temu jako hodowca będziesz miał pewność co do stanu zdrowia swojego stada. Za zmiany w zachowaniu bydła mogą odpowiadać zarówno czynniki zakaźne (choroby), jak i niezakaźne, takie jak obecność pasożytów, niewłaściwa dieta lub nieprzestrzeganie zasad higieny.
Pracownik laboratorium weterynaryjnego Vet Lab Group tłumaczy:
Badania laboratoryjne bydła wykonywane są zarówno w przypadku zwierząt chorych, jak i w przypadku zwierząt zdrowych. W każdym przypadku inny jest ich cel, np. badania biochemiczne krwi ze stada bydła umożliwiają ocenę kondycji bydła, wykrycie stanów niedoborowych i zaproponowanie konkretnych działań w postaci suplementacji.
Jakie badania można wykonać w przypadku bydła?
Niektórzy hodowcy decydują się na wykonanie badań biochemicznych w przypadku stada, aby ocenić jego kondycję przed podaniem szczepienia. Sprawdzają się one również, gdy zachorują pojedyncze osobniki i konieczne jest skontrolowanie ich stanu zdrowia. Znacznie częściej wykonywane są badania screeningowe, nazywane również badaniami przesiewowymi. Przeprowadza się je profilaktycznie w celu rozpoznania choroby oraz rozpoczęcia właściwego leczenia. Takie badania najczęściej wykonuje się w przypadku osobników, które nie mają żadnych objawów schorzenia. Dzięki temu możliwe jest wdrożenie szybkiego i skutecznego leczenia, co zapobiega rozwojowi choroby w przyszłości.
Badania laboratoryjne zwierząt mające na celu rozpoznanie danej choroby, pomagają ocenić występujące problemy w stadzie. Wyniki umożliwiają określenie planu zarządzania zdrowiem bydła. Jest to bardzo ważne dla każdego hodowcy, któremu zależy na zyskach ze swojej hodowli. W przypadku bydła można wykonać również badania potwierdzające lub wykluczające postawioną diagnozę. Przeprowadza się je najczęściej na zwierzętach wykazujących objawy. Im szybciej badania zostaną wykonane, tym większa szansa na sprawne wyleczenie zwierząt gospodarskich.