Profilaktyka weterynaryjna. Co to takiego?
Profilaktyka, tak samo jak w przypadku ludzi, ma za zadanie zapobiegać chorobom. W czasach kiedy coraz więcej posiadaczy zwierząt ma świadomość ich zdrowia, prewencja osiąga coraz większą popularność. Z tego powodu gabinety weterynaryjne wprowadzają do swych usług działania profilaktyczne. Podpowiadamy, na czym one polegają.
Jak działa profilaktyka weterynaryjna?
Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Aby utrzymać zwierzę w zdrowiu, najważniejsze jest, aby regularnie chodzić z nim na kontrolne wizyty do specjalisty. Na każdej z nich można sprawdzić parametry kwi, takie jak morfologia czy biochemia. Innym, ważnym badaniem jest też analiza składu i jakości moczu. Jak twierdzą eksperci z Przychodni Weterynaryjnej AS:
W prewencji wystąpienia chorób u zwierząt nie liczy się tylko diagnostyka, ale też szereg działań profilaktycznych.
Chodzi tu, przede wszystkim, o szczepienia ochronne, odrobaczanie i zabezpieczanie przed pchłami czy kleszczami.
Jakie szczepienia dla zwierząt można wyróżnić?
Są szczepienia, które powinno otrzymać każde zwierze domowe. Noszą one nazwę zasadniczych. Chodzi tu o uodpornienie na wściekliznę, nosówkę czy parwowirozę. Warto zaznaczyć, że szczepienie przeciwko wściekliźnie u psów jest obowiązkowym elementem profilaktyki weterynaryjnej. Wykonuje się je raz w roku. Zależnie od miejscowości, posiadacze czworonogów muszą zgłosić się, w odpowiednim terminie do kliniki weterynaryjnej. Istnieje też możliwość wizyty domowej jednak dzieje się tak najczęściej w przypadku małych wsi, z których odległość do najbliższej przychodni jest bardzo duża. Istnieją też szczepienia dodatkowe, przeciwko na przykład białaczce kotów lub kaszlowi psiarniowemu.
Odrobaczanie i ochrona przed kleszczami i pchłami
Odrobaczanie jest to innymi słowy ochrona zwierzęcia przed pasożytami wewnętrznymi, które atakują zazwyczaj układ pokarmowy. Jest to działanie niezmiernie ważne, ponieważ mogą zarazić się nimi również ludzie, przez kontakt z odchodami zwierząt. Odrobaczanie polega na podawaniu pupilowi odpowiedniego środka leczniczego, wybranego przez weterynarza. Ważne jest, aby dokonywać tego regularnie, najlepiej co 3 miesiące. Jeśli jednak zauważy się jakąkolwiek oznakę obecności pasożyta w organizmie zwierzęcia (niewyjaśnione chudnięcie, brak apetytu, osłabienie), należy jak najszybciej udać się do kliniki. Zabezpieczenie przed pchłami i kleszczami umożliwia zaś uniknięcie babeszjozy. Stosuje się w tym celu specjalistyczne obroże lub środki odstraszające nanoszone na skórę oraz sierść zwierzęcia.