Co dzieje się z ciałem po ekshumacji?
Ekshumacja to proces polegający na wydobyciu szczątek już po ich pochowaniu. Taki zabieg może mieć związek z kilkoma powodami, a najczęściej jest realizowany na wniosek rodziny zmarłego. To, co dzieje się z ciałem po jego wydobyciu z ziemi różni się w zależności od przyczyny przeprowadzenia ekshumacji. Jak najczęściej wygląda ta kwestia i z czego wynika przebieg działań po odkopaniu trumny?
Przebieg ekshumacji a jej powód
Ekshumacja zwłok może mieć różne powody. Najczęściej chodzi o przeniesienie trumny do innego grobu lub na inny cmentarz. Może mieć to związek zarówno z preferencjami rodziny jak i np. zmianą przeznaczenia terenu, na którym kiedyś znajdowało się miejsce pochówku. W takiej sytuacji zazwyczaj wydobywa się ciało w trumnie i przenosi w nową lokalizację bez jej otwierania. W sytuacji, gdy ekshumacja jest przeprowadzana po wielu latach, np. w związku z odnalezieniem szczątków podczas budowy, konieczne jest umieszczenie kości w nowej trumnie.
Trumnę wyjmuje się również w sytuacji, gdy konieczne jest przeprowadzenie rozległych prac remontowych. Wówczas również nie otwiera się wieka, a ciało trafia ponownie w to samo miejsce po zakończeniu robót. Przez ten czas jest ono natomiast przechowywane w odpowiednich warunkach.
Ekshumacja zwłok może mieć również nieco inną przyczynę. Zdarza się bowiem, że to prokurator wnioskuje o wydobycie ciała w celu przeprowadzenia badań lekarsko-sądowych. Jest to konieczne w sytuacji, gdy już po pogrzebie pojawią się wątpliwości odnośnie powodu śmierci danej osoby. Jeśli zostanie wszczęte śledztwo, badania zwłok mogą pomóc w znalezieniu sprawcy potencjalnej zbrodni.
Wydobyta trumna nie musi być zatem otwierana. Czasami okazuje się to niezbędne, jednak w przypadku ekshumacji na wniosek rodziny zwykle nie jest konieczne wyjmowanie samego ciała. Zdarza się to niezwykle rzadko i zazwyczaj ma związek z chęcią przeprowadzenia sekcji zwłok.
Sekcja zwłok po ekshumacji
Z pojęciem ekshumacji jest ściśle powiązana również sekcja zwłok. Nie przeprowadza się jej jednak zawsze po wydobyciu ciała, a jedynie w sytuacji, gdy konieczne jest przyjrzenie się dokładnym przyczynom śmierci danej osoby.
- Ekshumacja na wniosek prokuratora kończy się sekcją zwłok, czyli przeprowadzeniem serii badań pozwalających na poznanie dokładnych przyczyn śmierci. Wówczas wyjmuje się poszczególne narządy i skrupulatnie je sprawdza. Konieczność przeprowadzenia sekcji jest jednak stosunkowo rzadka – tłumaczy specjalista z zakładu pogrzebowego Hades w Lublinie.
Czasami po sekcji ciało długo czeka na ponowne pochowanie, co ma związek z prowadzonym postępowaniem. Po ekshumacji zawsze jednak następuje pogrzeb, czasami w innym miejscu niż te, z którego wydobyto trumnę. Wszystko zależy jednak od dokładnych powodów przeprowadzenia całego procesu.