Czy Kościół Katolicki wyraża zgodę na kremację ciała?
Kremacja przez Kościół Katolicki jest akceptowalna, jednakże preferowaną metodą pochówku jest inhumacja, czyli złożenie ciała w trumnie do grobu. Tego typu pochówki są formą wyrażenia wiary w zmartwychwstanie. Nie mniej jednak doktryna katolicka nie zakazuje praktyki kremacji, zwłaszcza jeśli na taki pochówek wyraził zgodę zmarły przed śmiercią.
Kremacja zwłok a Kościół Katolicki
Jak wspomniano wcześniej, kremacja nie jest zakazana, ale preferowanym sposobem pochówku jest inhumacja. Pomimo tego pochówek urnowy jest coraz częściej wybierany i praktykowany. Wynika to z dość rzeczowych przyczyn, a dokładnie troski o środowisko naturalne i kurczących się zasobów ziemi przeznaczonych na cmentarze.
Kremacja została zaakceptowana przez Kocioł Katolicki w 1963 roku na mocy zmian, jakie wprowadzono do Kodeksu Prawa Kanonicznego. W 2016 roku dodatkowo doprecyzowano, jak należy podstępować z prochami zmarłego – muszą one spocząć w miejscu świętym, czyli na cmentarzu lub miejscu wyznaczonym przez władze kościelne. Prochy nie mogą być rozdzielane ani przechowywane w miejscu zamieszkania. Zabrania się rozrzucania prochów lub przerabianie ich w pamiątki, na przykład biżuterię.
Kiedy może się odbyć pochówek urnowy?
Zasadniczo, o sposobie pochówku decyduje zmarły przed śmiercią lub bliscy w jego imieniu. Usługi kremacji świadczy coraz więcej domów pogrzebowych, czego przykładem jest oferta firmy usługi pogrzebowe Rybarczyk Paweł Kraus z Głogowa. Warto wiedzieć, że do przeprowadzenie kremacji konieczna jest pisemna oświadczenie zmarłego lub członków jego rodziny.
O wyborze sposobu pochówku decydują najczęściej indywidualne przekonania, a Kościół Katolicki nie zabrania tej praktyki. Co więcej, pogrzeby urnowe przeprowadzane są z zachowaniem wszystkich elementów ceremonii znanych z pochówków tradycyjnych, a spopielenie zwłok odbywa się dopiero po zakończeniu obrzędów religijnych. Wspomniany zakład pogrzebowy z Głogowa pomaga w przygotowaniu pochówków urnowych od strony formalnej oraz oferuje uproszczone procedury. Jest to niejako odpowiedź na rosnące zainteresowanie tego typu pochówkami.
Kremacja w wielu przypadkach jest wręcz wskazana, co wynika ze względów ekonomicznych i higienicznych. Warto wiedzieć, że pochówki urnowe to sposób na rozwiązanie problemów z pozyskiwaniem nowych terenów na cmentarze i wszystko wskazuje na to, że niedługo będą dominującą formą. O ile w przeszłości ciałopalenie było otwarcie potępiane przez kościelnych dygnitarzy, tak teraz możemy zaobserwować zwrot w zupełnie kierunku.