Gdzie można przechowywać urnę z prochami zmarłego?
Kremacja zwłok jest ostatnio coraz częściej wybieraną formą pogrzebu ciała osoby zmarłej. Wiąże się ona z wyborem odpowiedniej urny pogrzebowej, w której spoczną prochy zmarłego. Często zdarza się, że bliscy osoby zmarłej chcą trzymać urnę w mieszkaniu bądź rozsypać prochy w wybranym miejscu. Poniżej sprawdzamy, jakie są przepisy związane z przechowywaniem urny i gdzie można ją przetrzymywać. Zachęcamy do lektury.
Czy urnę z prochami zmarłego można przetrzymywać w domu?
Śmierć bliskiej osoby dla wielu osób wiąże się z ogromnym smutkiem i stresem. Niekiedy rodzina osoby zmarłej decyduje się na kremację zwłok, a urnę planuje przetrzymywać w domu. Jak się okazuje, istnieją pewne przepisy dotyczące pochówku osoby zmarłej w urnie. Zgodnie z prawem, prochy osoby zmarłej muszą spocząć w wyznaczonym do tego miejscu- na cmentarzu. Równocześnie ten przepis wyklucza możliwość przechowywania urny z prochami w domu.
Co więcej, nie ma również możliwości pochowania urny z prochami osoby zmarłej na własnej działce, czy też rozsypania ich w dowolnie wybranym miejscu. Jest to związane z wiarą katolicką, dla której pochówek osoby zmarłej jest pewnym sposobem na wyrażenie własnej wiary i formą nadziei na zmartwychwstanie ciała po śmierci.
Należy także pamiętać o tym, że urna powinna być nie tylko pochowana w wyznaczonym miejscu, ale też powinna być wytrzymała i odporna na zniszczenia. Jedną z firm, która zajmuje się organizacją pogrzebów, w tym także- zapewnia solidne urny, jest Zakład Pogrzebowy Szadkowski.
Gdzie można przechowywać urnę?
Jak już wiadomo, zgodnie z prawem i wiarą katolicką urna z prochami zmarłej osoby musi spocząć na cmentarzu. Jednak czasem zdarza się, że mimo wszystko trafia ona w zupełnie inne miejsce. Rodzina zmarłego może też wybrać jedną z trzech możliwości pochówku urny, do którego należą:
- pochówek w kolumbarium,
- umieszczenie urny na polu urnowym,
- pochowanie urny w grobie rodzinnym.
Kolumbarium jest specjalnym budynkiem, który jest wyposażony w nisze służące do przechowywania urn. Ceremonia pogrzebowa polega na włożeniu urny do wybranej niszy, a następnie jej zamurowaniu. Kolejnym etapem jest umieszczenie tabliczki z danymi zmarłej osoby, a także z datą jej narodzin i śmierci. Ważnym przepisem jest, że kolumbarium musi znajdować się wyłącznie na terenie cmentarza.
Co ciekawe, istnieje możliwość zupełnie innego rodzaju pochówku, takiego jak na przykład rozsypanie prochów w lesie, czy też w górach. Jednak w takim przypadku rodzina osoby zmarłej nie ma już możliwości otrzymania zasiłku pogrzebowego.