Materiał Partnera
Dlaczego sztuczne chryzantemy to popularne ozdoby nagrobków?

Dlaczego sztuczne chryzantemy to popularne ozdoby nagrobków?

Przed okresem Święta Wszystkich Świętych i Zaduszek, które gruntownie zakorzeniły się w polskiej tradycji, zwykle planuje się wystrój grobów bliskich osób, nie tylko w same świąteczne dni, ale również na nadchodzące miesiące. Na odwiedzanych cmentarzach zobaczyć można liczne dekoracje w postaci wiązanek, bukietów i stroików. Chcesz wiedzieć, dlaczego jednym z najpopularniejszych rozwiązań są sztuczne chryzantemy? Przeczytaj artykuł!

Początki ozdabiania nagrobków w tradycji i kulturze

Pierwsze wzmianki na temat tradycyjnego ozdabiania nagrobków kwiatami pochodzą z lat 60. XX wieku z Zachodu, więc w Polsce jest to nowy trend. Przełom lat 60. i 70. jest momentem, kiedy chryzantemy na stałe wpisały się w jesienne dekoracje i oprawy florystyczne, wykonywane na Święto Wszystkich Świętych lub ogólnie na grób, bez większych okazji. Co ciekawe, kwiaty te trafiły do Europy w XVII weku, a do Polski około 200 lat później.

Szukając gotowych, trwałych kompozycji na grób, warto skorzystać z oferty hurtowni sprzedaży sztucznych kwiatów Kwiaty To Tu.

Dlaczego chryzantemy to nieodłączny element ozdoby nagrobków?

Sztuczne chryzantemy cechują się wytrzymałością i mnogością barw, aczkolwiek najczęściej spotyka się czerwone, białe, różowe i żółte. Wyróżniają się wielkością i kształtem kwiatostanów w formie koszyka.

Dodatkowo należy podkreślić ich znaczenie w tradycji dekorowania grobów tego typu roślinami. Nie bez powodu prawdziwe, jak i sztuczne chryzantemy, określane są mianem kwiatów cmentarnych.

Symbolika chryzantem, czyli przemijanie i smutek, a także radość i szczęście

W Polsce kwiaty te traktowane są jako symbol śmierci i żałoby. Chryzantemy w kulturze azjatyckiej symbolizują optymizm, długowieczność i szczęście. Kojarzone ze słońcem mają nieść radość i pogodę ducha.

W kręgach Europejskich utożsamiane są z refleksją i przemijaniem, jednak ze względu na liczne kolory, dają swojego rodzaju nadzieję. Są symbolem pamięci o bliskich, którzy odeszli.

Sztuczne chryzantemy, charakteryzujące się trwałością i odpornością na zniszczenia spowodowane mrozem, śniegiem, deszczem lub słońcem to idealny wybór na dekorację nagrobków. Mimo iż bukiety z nich zanoszone są 1 listopada, to jednak chryzantemy nie mają jednoznacznie smutnych konotacji.

Kategorie
Warto przeczytać
Rodzaje urn pogrzebowych
Organizacja pogrzebu bliskiej osoby to ogromne przeżycie, jednak każdy z nas kiedyś będzie musiał podołać obowiązkowi wyboru rodzaju trumny lub urny oraz podjąć decyzję o pochówku tradycyjnym bądź kremacji. W trudnych...
Dodatki ozdobne do nagrobków. Co może zaoferować zakład kamieniarski?
Od samotnego krzyża, przez skromną płytę nagrobną, po monumentalny pomnik cmentarny – sposobów na oznaczenie miejsca pochówku jest wiele, a tradycja upamiętniania naszych bliskich zmarłych w miejscu ich spoczynku sięga...
Jak wybrać odpowiednią urnę na prochy?
W Polsce tradycyjnie chowa się zmarłych w trumnach, jednak coraz częściej wiele osób chce, aby ich ciało zostało po śmieci skremowane i informuje o tym swoich bliskich jeszcze przed śmiercią. Co więcej, często nawet bez...
Znajdź zakłady pogrzebowe
Jak nie tracić klientów?

Jak nie tracić klientów? Podpowiadamy!

Reklamuj się u nas