Jak przebiega ceremonia pogrzebowa?
Śmierć bliskiego to wydarzenie, po którym trudno od razu wrócić do codziennych obowiązków. Wiele osób najchętniej przeżywałoby żałobę w spokoju z resztą rodziny, ale zanim to się stanie, trzeba najpierw zorganizować pogrzeb. Na rynku działają firmy, które odciążają bliskich zmarłego i zajmują się przygotowywaniem ceremonii pogrzebowej. Jak dokładnie ona przebiega?
Ceremonia pogrzebowa – jak wygląda?
W Polsce pogrzeby przeprowadza się z reguły zgodnie z obrządkiem katolickim. Pierwszym etapem jest pożegnanie zmarłego. Czasem robi to tylko najbliższa rodzina, innym razem otwartą trumnę ustawia się w domu lub w kaplicy, tak by wszyscy uczestnicy pogrzebu mieli możliwość ostatniego pożegnania. Jeśli natomiast zmarły chciał zostać skremowany lub jego bliscy się na to decydują, taka uroczystość następuje dzień wcześniej. Ten sposób jest jednak rzadziej spotykany w Polsce.
Następnym etapem jest przeniesienie trumny z ciałem (lub urny z prochami) do kościoła i ustawienie jej na katafalku przed ołtarzem. W dobie pandemii nie zawsze jest to jednak możliwe, dlatego jednym z rozwiązań alternatywnych jest pozostawienie trumny przed świątynią i złożenie tam wieńców. Wtedy zaczyna się kolejna część ceremonii pogrzebowej – msza święta. Z reguły jej elementy (takie jak kazanie) opowiadają o życiu zmarłego lub nawiązują do niego. Uczestnicy śpiewają pieśni żałobne, a bliscy mogą się zdecydować na przygotowanie mowy pożegnalnej. Ceremonia wiąże się z podniosłą atmosferą smutku i tęsknoty za zmarłym.
Ostatnim punktem jest przewiezienie trumny na cmentarz. Jeśli jest on niedaleko kościoła, zdarza się, że uczestnicy pogrzebu odprowadzają zmarłego idąc za karawanem. Ksiądz odmawia kolejną modlitwę nad grobem, a następnie wyznaczone osoby, najczęściej pracownicy zakładów pogrzebowych, umieszczają w nim trumnę. Wokół układa się przyniesione wcześniej wieńce i kwiaty.
Czym różnią się pogrzeb katolicki i świecki?
Pogrzeb świecki nie różni się bardzo od tradycyjnego katolickiego, jak łatwo się jednak domyślić, nie uczestniczy w nim ksiądz. Uroczystość prowadzi mistrz ceremonii, a na jej przebieg duży wpływ ma rodzina zmarłego. Z reguły jednak również pojawiają się takie elementy jak pożegnanie, mowy pogrzebowe i oczywiście złożenie w grobie. W obu przypadkach można też zorganizować konsolację (inaczej stypę), która zazwyczaj ma formę poczęstunku, na którym bliscy mogą się spotkać, spędzić czas i wspólnie wspominać zmarłego.
Obowiązki zakładów pogrzebowych
Dużą rolę w przygotowaniu pogrzebu odgrywają zakłady pogrzebowe. Czym dokładnie mogą zająć się ich pracownicy? Organizują oni ceremonię pogrzebową (zarówno katolicką, jak i świecką), odbierają ciało zmarłego, proponują trumnę lub urnę, przewożą ciało na cmentarz i składają je w grobie. Często zajmują się też niezbędnymi formalnościami – tłumaczy pracownik zakładu pogrzebowego J. Z. Kiełbaska.
Pomoc profesjonalistów jest bardzo przydatna w tak trudnym czasie, zwłaszcza że nie każdy wie dokładnie, jak przygotować ceremonię. Pracownicy zakładów pogrzebowych zajmą się wszystkimi koniecznymi czynnościami odciążając przy tym bliskich zmarłego i pozwalając im przeżywać żałobę.