Materiał Partnera
Jak przebiega organizacja pogrzebu od strony formalnej?

Jak przebiega organizacja pogrzebu od strony formalnej?

Nikt nie jest w stanie przygotować się na śmierć. Jest to moment, który nadchodzi niespodziewanie i praktycznie nie da się go przewidzieć. Niestety wiąże się on również z załatwieniem kilku formalności, które umożliwią godny pochówek bliskiej Ci osoby. W tak trudnym czasie organizacja pogrzebu na własną rękę może okazać się nie lada wyzwaniem. Sprawdź, jak przygotować pochówek dla zmarłego.

Organizacja pogrzebu krok po kroku

Zastanawiasz się, od czego zacząć, organizując pogrzeb dla bliskiej Ci osoby? Przede wszystkim musisz zadbać o wszystkie niezbędne formalności. Pierwszym krokiem jest uzyskanie karty zgonu. W tym celu zawiadom uprawnionego do tego lekarza. Najlepiej, aby była to osoba, która w ostatnim czasie zajmowała się zmarłym. W przypadku, kiedy jest to niemożliwe, konieczne będzie wezwanie karetki.

Po wydaniu karty zgonu ciało zmarłego zostanie przeniesione do kostnicy. W tym momencie musisz skontaktować się z firmą pogrzebową, która udzieli Ci niezbędnego wsparcia oraz wskazówek ułatwiających organizację pogrzebu. Pamiętaj, że zgłaszając się do takiego zakładu, musisz podać:

  • dowód osobisty zmarłego,
  • jego zaświadczenie o zatrudnieniu lub ostatni odcinek emerytury/renty,
  • NIP oraz legitymację ZUS.

Ostatnim elementem jest udanie się do urzędu stanu cywilnego i przekazanie karty zgonu wystawionej przez lekarza. Dzięki temu uzyskasz akt zgonu, który zagwarantuje Ci zasiłek pogrzebowy oraz ubezpieczenie za zmarłego.

Pamiętaj, że do uzyskania niezbędnych dokumentów konieczne będzie udzielenie informacji na temat terminu oraz formy pogrzebu, miejscu pochówku czy organizacji konduktu pogrzebowego.

Jak sprawnie załatwić formalności związane z pochówkiem?

Zależy Ci na szybkim załatwieniu spraw, które usprawnią pogrzeb zmarłego? Skontaktuj się z Zakładem Pogrzebowym Marcin Mysłek, który świadczy usługi pogrzebowe już od 1992 roku. Korzystając ze sprawdzonych firm pogrzebowych, sprawisz, że ostatnie pożegnanie ze zmarłym odbędzie się z należytym szacunkiem.

Powierzając kluczowe obowiązki związane z pogrzebem odpowiedniemu zakładowi, odciążasz się z wymagających dużego wysiłku czynności, które wymagają właściwego skupienia i chłodnej głowy. W ten sposób sprawisz, że pogrzeb bliskiej Ci osoby przebiegnie bez żadnych przeszkód oraz unikniesz niedociągnięć, które mogłyby wpłynąć na jego doniosłość oraz znaczenie. Jeśli chodzi o samo uczestnictwo w pochówku, zadbaj o to, aby wszyscy uczestnicy zostali poinformowani o jego dacie oraz miejscu, a także odpowiednio się na niego ubrali.

Kategorie
Warto przeczytać
Firma do zadań specjalnych, czyli Recovers specjalistyczne usługi sprzątania
Już przy wyborze standardowych serwisów sprzątających należy uważnie podchodzić do weryfikacji ich opinii oraz możliwości. Bardziej wymagające projekty, wymagają wyboru firmy do zadań specjalnych, czego najlepszym...
Jak przygotować ciało zmarłego do pochówku?
Tanatokosmetyka to w Polsce wciąż temat tabu, jednak coraz więcej rodzin pragnie, aby ich bliscy wyglądali w trumnie równie pięknie, jak za życia. Jest to możliwe między innymi dzięki zabiegom rekonstrukcyjnym,...
Co dzieje się z ciałem po ekshumacji?
Ekshumacja to proces polegający na wydobyciu szczątek już po ich pochowaniu. Taki zabieg może mieć związek z kilkoma powodami, a najczęściej jest realizowany na wniosek rodziny zmarłego. To, co dzieje się z ciałem po...
Znajdź zakłady pogrzebowe
Jak nie tracić klientów?

Jak nie tracić klientów? Podpowiadamy!

Reklamuj się u nas