Materiał Partnera
Jak wygląda kremacja zwłok?

Jak wygląda kremacja zwłok?

Kremacja zwłok jest coraz popularniejszą formą pochówku. O jej zorganizowaniu i wyglądzie ceremonii pogrzebowej decyduje sam zmarły (we wcześniej sporządzonym dokumencie) lub jego rodzina. Procedura nie jest skomplikowana – wystarczy poddać ciało zmarłego odpowiednim przygotowaniom. Na czym dokładnie polega kremacja zwłok?

Jak wyglądają przygotowania do kremacji zwłok?

Pierwszy krok polega na załatwieniu formalności przez najbliższą rodzinę zmarłego – muszą oni dostarczyć do odpowiedniego organu odpis aktu zgonu i wcześniejszą zgodę zmarłego na skremowanie ciała.

Dla laików może się wydawać niepojęty dalszy krok – osoba zmarła zostaje złożona, na jakiś czas, w specjalnej, wiklinowej lub drewnianej trumnie (stuprocentowo ekologicznej). Ważne jest, by owa trumna była pozbawiona dodatkowych ozdób z metalu lub plastiku – w innym wypadku na ciele zmarłego mogą pozostać szczątkowe ilości zabrudzeń, które wyzwolą następnie zanieczyszczenia i przykry zapach podczas spalania.

Jak wygląda właściwa kremacja?

Po przygotowaniach ciało zmarłego spoczywa w krematorium (może być to np. kaplica). Wtedy najbliżsi mogą pożegnać się ze zmarłym. Sama kremacja nie musi odbywać się przy nich. Mogą oni udać się do sali ceremonialnej, by modlić się lub wspominać ukochaną osobę.

Warto nadmienić, że przed lub po kremacji często odbywają się uroczystości pogrzebowe, w skład których wchodzi msza święta lub inne nabożeństwo, a także odprowadzenie urny do grobu albo kolumbarium. Na ceremoniach świeckich zamiast duchownego pojawia się Mistrz Ceremonii Pogrzebowej.

Kremacja nie jest krótkim procesem – trwa z reguły dwie godziny. Ekologiczna, specjalna trumna z ciałem wędruje do pieca kremacyjnego, gdzie panuje bardzo wysoka temperatura (około 800 stopni Celsjusza). Pierwszy etap to spalenie (spopielenie) zwłok (trwa to zwykle godzinę). Następnie pracownicy domu pogrzebowego wyjmują szczątki z pieca i wkładają je do chłodnej komory, gdzie następuje ich studzenie – zazwyczaj do temperatury pokojowej. Kolejny etap to dokładne rozdrobnienie ostudzonych popiołów, przesypanie ich do specjalnego worka, aż wreszcie umieszczenie w trumnie. Dopiero ona jest dostarczana najbliższym (wraz ze świadectwem kremacji, stanowiącym dowód dokonanego pogrzebu).

Kremacja zwłok jest jedną z usług, oferowanych przez Dom Pogrzebowy Hades Maksymiuk i Wspólnicy. Owa firma znajduje się w Białej Podlaskiej. Najbliżsi zmarłego mogą także skorzystać z usług balsamacji (tanatopraksja, zachowanie procesów rozkładających ciało) lub zakupić trumny, urny.

Kategorie
Warto przeczytać
Pochówek bez księdza, czyli kilka słów o pogrzebie świeckim
Choć Polska jest krajem katolickim, coraz więcej osób decyduje się na pogrzeb świecki. Dla wierzących jest to sytuacja nie do pomyślenia, a dla wielu agnostyków – jedyny sposób, by również po śmierci pozostać wiernym...
Na czym polega kremacja zwłok?
Zgodnie z ustawą z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych, ciało osoby zmarłej można grzebać na cmentarzu lub dokonać kremacji zwłok i również pochować prochy. W Polsce nie można przechowywać urny w...
Jak przebiega pogrzeb kremacyjny w Domu Pogrzebowym Szadkowski?
Utrata bliskiej osoby to trudne doświadczenie i każdy chce przeżyć żałobę na swój sposób. Niemniej jednak ostatnie pożegnanie jest szczególnym dniem, w którym chcemy wypełnić wolę zmarłego, którą coraz częściej stanowi...
Znajdź zakłady pogrzebowe
Jak nie tracić klientów?

Jak nie tracić klientów? Podpowiadamy!

Reklamuj się u nas