Jakich formalności pogrzebowych należy dopełnić po śmierci bliskiej osoby?
Po śmierci bliskiej osoby należy zmierzyć się z wieloma formalnościami, które w tak ciężkim emocjonalnie czasie mogą przysporzyć wielu trudności. Samodzielna organizacja wszystkich aspektów związanych z pogrzebem może być więc wyzwaniem. Warto wtedy pamiętać, że istnieją fachowe firmy, które organizują takie wydarzenia niemal od A do Z. Jakie formalności pogrzebowe są w tym czasie niezbędne?
Karta i akt zgonu oraz zasiłek pogrzebowy
Dokumenty, które należy bezwzględnie uzyskać po śmierci każdej osoby, to karta wystawiana przez lekarza oraz akt zgonu z Urzędu stanu Cywilnego. Ten rodzaj zaświadczeń jest w późniejszym czasie podstawą do innych czynności związanych ze śmiercią, takich jak kontakt z księdzem i organizacja ceremonii pogrzebowej.
Akt zgonu, jest także podstawą do uzyskania zasiłku z ZUS. Jednak mogą się o to ubiegać tylko osoby, które pokryły koszty pogrzebu o określonym stopniu pokrewieństwa m.in.:
małżonek,
rodzic,
ojczym i macocha,
dzieci z każdego małżeństwa,
wnuki,
rodzeństwo.
W szczególnych przypadkach o zwrot kosztów może ubiegać się także pracodawca lub inna osoba organizująca ceremonię.
Organizacja ceremonii pogrzebowej z firmą pogrzebową lub samodzielnie
Organizacja ceremonii pogrzebowej to kwestia, którą warto rozpocząć od wizyty w kancelarii parafialnej. Tam też należy przedstawić wszystkie niezbędne dokumenty, ustalić czas i datę pogrzebu oraz opłacić niezbędne koszty. Należy także wykupić miejsce na cmentarzu.
W kwestii zakupu trumny, transportu zwłok oraz profesjonalnego pochówku warto zgłosić się do profesjonalnej firmy pogrzebowej, która w kompleksowy sposób zajmie się najmniejszymi detalami.
– Wybierając opcję pochówku zorganizowanego przez firmę pogrzebową, należy przedstawić kartę zgonu, a pracownicy zakładu zajmą się na ogół resztą czynności związanych z tym wydarzeniem – informuje pracownik całodobowego Centrum Pogrzebowego Maria Kramarz z Dzierżoniowa.
Odprawa pośmiertna z pracy i renta rodzinna
Jeśli zgon nastąpił podczas wykonywania pracy, krewni zmarłego mogą ubiegać się o pośmiertną odprawę od pracodawcy. Takie świadczenie dzieli się pomiędzy wszystkich krewnych zmarłego, a jeśli do odbioru odprawy uprawniona jest tylko jedna osoba, wówczas przysługuje jej połowa kwoty zapisanej w Kodeksie pracy.
Po śmierci bliskiej rodziny można także starać się o rentę rodzinną, jeśli zmarła osoba w chwili zgonu miała ustalone prawo do emerytury lub też renty. Krewni otrzymają prawo do tego świadczenia także w przypadku, gdy zmarła osoba nie pobierała takich świadczeń, jednak spełniała wszystkie określone w prawie warunki.