Materiał Partnera
Na czym polega kremacja zwłok?

Na czym polega kremacja zwłok?

Zgodnie z ustawą z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych, ciało osoby zmarłej można grzebać na cmentarzu lub dokonać kremacji zwłok i również pochować prochy. W Polsce nie można przechowywać urny w domu bądź rozsypać prochów w ważnym dla zmarłego miejscu. Urnę, tak samo jak ciało niepoddane spopieleniu, chowa się w grobach murowanych lub katakumbach, dozwolone jest również pochowanie w kolumbarium. Na czym polega sama kremacja zwłok?

Przygotowanie zmarłego do kremacji

Kremację zwłok przeprowadza coraz więcej zakładów pogrzebowych, również zakład pogrzebowy Resurrexit w Katowicach, który gwarantuje kompleksową pomoc związaną z pochówkiem zmarłych. Przed samym procesem kremacji zwłok, należy właściwie przygotować ciało. Ciało przygotowuje się tak samo, jak do tradycyjnego pogrzebu. Zmarły zostaje ubrany lub owinięty w całun. Następnie zwłoki składa się do trumny z tektury, wikliny lub drewna. Nie mogą znajdować się na niej żadne ozdoby czy tworzywa, które nie poddają się spaleniu.
Konieczne jest również przygotowanie niezbędnej dokumentacji. Należy dostarczyć akt zgonu oraz zezwolenie na kremację podpisane przez rodzinę. Przed samą kremacją bliscy mogą ostatni raz pożegnać zmarłego i pomodlić za jego duszę. 

Proces kremacji zwłok

Proces kremacji zwłok trwa około dwóch godzin, zależnie od technologii pieca. Sama kremacja zajmuje około 60-70 minut, następnie uruchamia się proces chłodzenia popiołu, zajmujący kolejne 10-20 minut. Ostatnim zabiegiem jest proces przeróbki popiołu, trwający również do 20 minut. W przypadku dzieci i szczątków z ekshumacji czar kremacji będzie krótszy i zajmie maksymalnie 40 minut. Jeżeli zmarły miał implanty lub posiadał inne metalowe elementy, zostają one przekazane firmie zajmującej się utylizacją.
Kremacja odbywa się w specjalnym piecu, zmarłemu nie mogą towarzyszyć bliscy. W procesie kremacji uczestniczy jedynie obsługująca piec krematoryjny. Po skremowaniu ciała, prochy przesypuje się do woreczka (około 3 litrów), który oznacza się danymi zmarłego. Następnie prochy zostają włożone do urny i przekazane oczekującej rodzinie.
Rodzina może samodzielnie przenieść urnę na miejsce pochówku, można też skorzystać z transportu organizowanego przez zakład pogrzebowy. 

Kremacja czy tradycyjny pochówek?

Czym się kierować, wybierając formę pochówku zmarłego? Nie jest to proste pytanie. Kremacja jest procesem przyjaznym środowisku naturalnemu. Jest też łatwo dostępna i daje możliwość ograniczenia kosztów nagrobka. Decydując się na grób urnowy, płacimy znacznie mniej niż za tradycyjny nagrobek. Możemy też pochować prochy w kolumbarium lub w grobie rodzinnym. 
Jeśli zmarły nie zadecydował przed śmiercią, w jaki sposób chciał być pochowany, decyzja należy do rodziny. Starajmy się podjąć decyzję świadomie, aby później nie żałować, że postąpiliśmy niezgodnie z własnym sumieniem.

Kategorie
Warto przeczytać
Profesjonalna pomoc przy organizacji uroczystości pogrzebowych
Śmierć bliskich jest zawsze traumatycznym przeżyciem, które na długo pozostanie w naszej pamięci. Każdy z nas chciałby być zapamiętany jako osoba uśmiechnięta, szczęśliwa i wesoła, dlatego uczestnicząc w...
Dobór doniczki do koloru płyty cmentarnej
Zakup drogich czy dobrze wyglądających dekoracji nie pomoże osobie zmarłej, ale może poprawić samopoczucie jej bliskich. Opiekun miejsca spoczynku robi wszystko, by pomnik świetnie się prezentował i był zadbany. Aby...
Zakład pogrzebowy Lilia – ostatnie pożegnanie bez tabu
Zakłady pogrzebowe zajmują się kompleksową organizacją pochówków i dopełnieniem wszelkich formalności z tym związanych. Powierzenie obsługi pogrzebu firmie zewnętrznej to sposób na odciążenie rodziny i efektywną pomoc...
Znajdź zakłady pogrzebowe