
Najważniejsze elementy oprawy pogrzebowej
Pogrzeb jest zawsze trudnym, traumatycznym przeżyciem dla rodziny i znajomych zmarłej osoby. Bardzo duże znaczenie w jego organizacji ma przygotowanie oprawy, która pozwoli nam na stworzenie odpowiedniej atmosfery i godnie upamiętnienie zmarłego. Przeczytaj, z czego składa się oprawa ceremonii pogrzebowej i jakie jest znaczenie poszczególnych jej elementów.
Oprawa kwiatowa
Do najbardziej popularnych elementów oprawy pogrzebowej należą z pewnością wieńce i wiązanki kwiatów. Są one najpierw umieszczane przy trumnie podczas uroczystości pogrzebowej, a następnie układane na grobie zmarłego. Czasem za pomocą kwiatów ozdabia się także wnętrze świątyni lub sali pożegnań. Wiele firm świadczących usługi funeralne posiada własne pracownie florystyczne, w których możemy zamówić oryginalne kompozycje kwiatowe dostosowane do naszych oczekiwań.
Oprawa muzyczna
Trudno wyobrazić sobie pogrzeb bez nastrojowej muzyki. Ceremoniom pogrzebowym w tradycyjnym, katolickim obrządku towarzyszą zwykle kompozycje odgrywane na organach. Można wzbogacić uroczystość dźwiękiem innych instrumentów – na przykład skrzypiec lub trąbki. Aby ceremonia miała jeszcze bardziej podniosły charakter, można też zorganizować orkiestrę dętą. Ciekawym rozwiązaniem będzie odtworzenie ulubionej piosenki zmarłego.
Multimedia
Jeśli zależy nam, aby uroczystość pogrzebowa na długo zapadła w pamięć jej uczestnikom, warto pomyśleć także o oprawie multimedialnej. Jednym z możliwych rozwiązań w tym zakresie jest wyświetlenie za pomocą projektora pamiątkowych filmów oraz zdjęć ze zmarłym. Taki pokaz może posłużyć jako znakomita ilustracja dla przemowy pogrzebowej. Dobrym pomysłem będzie przygotowanie reportażu fotograficznego lub filmowego z ceremonii pogrzebowej. Obecnie coraz bardziej popularne staje się korzystanie z usług profesjonalnych fotografów i kamerzystów.
Mowa pogrzebowa
Elementem pożegnania zmarłego często jest także wygłoszenie mowy pogrzebowej. Jest to okazja do wspomnień, przypomnienia wydarzeń związanych ze zmarłą osobą, podkreślenie jej dokonań i zasług bądź podzielenia się bardziej osobistymi przeżyciami i refleksjami.
W przypadku pogrzebu katolickiego mowa pogrzebowa następuje podczas nabożeństwa albo tuż po nim. W niektórych przypadkach jest wygłaszana w miejscu pochówku zmarłego.
Wygłoszenie przemowy przez członka najbliższej rodziny może być trudne z uwagi na emocje, jakie towarzyszą pogrzebowi, dlatego lepiej, aby zrobił to znajomy, przyjaciel rodziny, a w przypadku pogrzebu świeckiego mistrz ceremonii – zaznacza pracownik Domu Pogrzebowego Szadkowski z Piastowa.
Mistrz ceremonii
Osobą odpowiedzialną za organizację pogrzebu świeckiego jest mistrz ceremonii. Do jego zadań należy dobór odpowiedniej oprawy pogrzebowej, wygłoszenie mowy i czuwanie nad przebiegiem uroczystości. Pogrzeby prowadzone przez mistrzów ceremonii często znacznie różnią się od ceremonii w obrządku katolickim.
Mistrz ceremonii może przewodniczyć także pogrzebom łączącym obrzędy religijne z elementami świeckimi.
Organizacja stypy
Po pogrzebie na ogół organizuje się stypę, która może być okazją do wspominania zmarłej osoby. Aby urządzić takie spotkanie, musimy uwzględnić liczbę uczestników i zagwarantować im komfortowy dojazd na miejsce. Stypy najczęściej organizowane są w restauracjach, co pozwala zaoszczędzić krzątaniny. Zdarza się, że zakład pogrzebowy odpowiedzialny za pochówek poleca swoim klientom lokal, z którym współpracuje. Jeśli zaś chcemy ograniczyć wydatki, możemy zorganizować stypę w domu.