Materiał Partnera
Pochówek bez księdza, czyli kilka słów o pogrzebie świeckim

Pochówek bez księdza, czyli kilka słów o pogrzebie świeckim

Choć Polska jest krajem katolickim, coraz więcej osób decyduje się na pogrzeb świecki. Dla wierzących jest to sytuacja nie do pomyślenia, a dla wielu agnostyków – jedyny sposób, by również po śmierci pozostać wiernym swoim przekonaniom. Wbrew pozorom pogrzeb świecki wcale nie jest odarty z uroczystego charakteru. Brak obecności księdza nie umniejsza żalu i bólu rodziny po stracie kogoś bliskiego. Jak wygląda taka ceremonia?

Pogrzeb świecki – kto najczęściej się na niego decyduje?

O przeprowadzeniu ceremonii świeckiej decyduje najczęściej sam zmarły, wydając rodzinie odpowiednie dyspozycje jeszcze przed śmiercią. Stosunkowo rzadko zdarza się, by to bliscy przesądzali o takiej formie pochówku. Pogrzeb świecki wybierają najczęściej agnostycy, ateiści, antyteiści i antyklerykałowie. Są to ludzie, którzy nigdy nie czuli się związani z kościołem katolickim ani żadną inną religią.

Zdarza się, że ceremonię świecką wybierają też osoby wierzące, które z jakichś powodów oddaliły się od kościoła. Należy podkreślić, że pogrzeb świecki nie jest gorszy czy mniej uroczysty od tradycyjnego pogrzebu. Mimo widocznych różnic w organizacji obu ceremonii, każda z nich pozwala pożegnać zmarłego z należytym szacunkiem i oddaniem.

Jak wygląda ceremonia świecka?

Jak informuje przedstawiciel z Zakładu Pogrzebowego „Witwicka” – pogrzeb świecki pozbawiony jest nie tylko księdza, ale też chrześcijańskich symboli i całej religijnej oprawy muzyczno-liturgicznej. Uroczystość prowadzi Mistrz Ceremonii, który postępuje według wcześniej przygotowanego scenariusza. Osoba ta posiada uroczysty strój, na który składają się: toga, plastron, długie, białe rękawiczki i eleganckie obuwie.

Mistrz Ceremonii wita żałobników, a następnie wspomina zmarłego, skupiając się nad tym, jakim był człowiekiem i czego w życiu dokonał. Jest to tak zwana Mowa Pożegnalna, która zawsze ma ciepły i pełen współczucia wydźwięk. Ceremonię świecką często dopełnia muzyka klasyczna oraz poezja funeralna. Na wygłoszenie przemówienia nierzadko decydują się też bliscy zmarłego. Ostatni etap pogrzebu świeckiego to pożegnanie i złożenie ciała do grobu.

Gdzie spocznie ciało zmarłego?

Część osób zastanawia się, gdzie spocznie ciało zmarłego, który zdecydował się na pogrzeb świecki. Czy można złożyć je w nekropolii na uświęconej ziemi? Jak najbardziej, lecz trzeba wcześniej uzyskać na to zgodę proboszcza parafii, do której należy cmentarz. Jeśli ksiądz nie udzieli pozwolenia na zajęcie miejsca na cmentarzu wyznaniowym, zmarły spocznie na cmentarzu komunalnym. Do takich sytuacji dochodzi jednak rzadko.

Opracowanie:
Wrocław, Borowska 254
tel. 71 336 12 65
Kategorie
Warto przeczytać
Estetyka nowoczesnych akcesoriów pogrzebowych
Śmierć jest nieodłącznym elementem ludzkiego życia. W ostatnim czasie ceremonie pogrzebowe zaczęły przyjmować bardzo wyniosłe i honorowe formy, co można zaobserwować również na przykładzie estetyki akcesoriów...
Kim jest mistrz ceremonii pogrzebowej i jakie są jego zadania?
Obecnie coraz więcej osób decyduje się na świecki pogrzeb. Powodem takiej decyzji nie zawsze jest wiara. Taka ceremonia jest bardziej osobista i intymna, a jej przebieg prawie w całości zależy od rodziny zmarłego....
Jak przygotować ciało zmarłego do pochówku?
Tanatokosmetyka to w Polsce wciąż temat tabu, jednak coraz więcej rodzin pragnie, aby ich bliscy wyglądali w trumnie równie pięknie, jak za życia. Jest to możliwe między innymi dzięki zabiegom rekonstrukcyjnym,...
Znajdź zakłady pogrzebowe