Pochówek bez księdza, czyli kilka słów o pogrzebie świeckim z Domu pogrzebowego Elizjum
Choć Polska jest krajem katolickim, coraz więcej osób decyduje się na pogrzeb świecki. Dla wierzących jest to sytuacja nie do pomyślenia, a dla wielu agnostyków – jedyny sposób, by również po śmierci pozostać wiernym swoim przekonaniom. Wbrew pozorom pogrzeb świecki wcale nie jest odarty z uroczystego charakteru. Brak obecności księdza nie umniejsza żalu i bólu rodziny po stracie kogoś bliskiego. Jak wygląda taka ceremonia? Odpowie Dom pogrzebowy Elizjum.
Pogrzeb świecki – kto najczęściej się na niego decyduje?
O przeprowadzeniu ceremonii świeckiej decyduje najczęściej sam zmarły, wydając rodzinie odpowiednie dyspozycje jeszcze przed śmiercią. Stosunkowo rzadko zdarza się, by to bliscy przesądzali o takiej formie pochówku. Pogrzeb świecki wybierają najczęściej agnostycy, ateiści, antyteiści i antyklerykałowie. Są to ludzie, którzy nigdy nie czuli się związani z kościołem katolickim ani żadną inną religią.
Zdarza się, że ceremonię świecką wybierają też osoby wierzące, które z jakichś powodów oddaliły się od kościoła. Należy podkreślić, że pogrzeb świecki nie jest gorszy czy mniej uroczysty od tradycyjnego pogrzebu. Mimo widocznych różnic w organizacji obu ceremonii każda z nich pozwala pożegnać zmarłego z należytym szacunkiem i oddaniem.
Jak wygląda ceremonia świecka?
Jak informuje przedstawiciel z Domu pogrzebowego Elizjum – pogrzeb świecki pozbawiony jest nie tylko księdza, ale też chrześcijańskich symboli i całej religijnej oprawy muzyczno-liturgicznej. Uroczystość prowadzi Mistrz Ceremonii, który postępuje według wcześniej przygotowanego scenariusza. Osoba ta posiada uroczysty strój, na który składają się: toga, plastron, długie, białe rękawiczki i eleganckie obuwie.
Mistrz Ceremonii wita żałobników, a następnie wspomina zmarłego, skupiając się nad tym, jakim był człowiekiem i czego w życiu dokonał. Jest to tak zwana Mowa Pożegnalna, która zawsze ma ciepły i pełen współczucia wydźwięk. Ceremonię świecką często dopełnia muzyka klasyczna oraz poezja funeralna. Na wygłoszenie przemówienia nierzadko decydują się też bliscy zmarłego. Ostatni etap pogrzebu świeckiego to pożegnanie i złożenie ciała do grobu.
Gdzie spocznie ciało zmarłego?
Część osób zastanawia się, gdzie spocznie ciało zmarłego, który zdecydował się na pogrzeb świecki. Czy można złożyć je w nekropolii na uświęconej ziemi? Jak najbardziej, lecz trzeba wcześniej uzyskać na to zgodę proboszcza parafii, do której należy cmentarz. Jeśli ksiądz nie udzieli pozwolenia na zajęcie miejsca na cmentarzu wyznaniowym, zmarły spocznie na cmentarzu komunalnym. Do takich sytuacji dochodzi jednak rzadko.
Poznaj Dom pogrzebowy Elizjum
Dom pogrzebowy Elizjum z siedzibą w Warszawie to firma oferująca szeroki wybór usług związanych z ceremonią pogrzebową. W swojej ofercie posiada zarówno pogrzeby tradycyjne, urnowe, świeckie, jak i te dla dzieci martwourodzonych. Obejmuje również różne opcje wyznaniowe, takie jak pogrzeby katolickie, świeckie czy z udziałem mistrza ceremonii. Firma umożliwia również transport zmarłych do chłodni, kremacje oraz oferuje bogaty wybór akcesoriów funeralnych, takich jak klepsydry, tabliczki aluminiowe czy odzież pogrzebowa.