
Profesjonalne wsparcie przy organizacji pogrzebu - jak sprowadzić zwłoki z zagranicy?
Strata bliskiej osoby to zawsze trudna sytuacja dla rodziny. Ból emocjonalny bywa trudny do opanowania, a co dopiero wszystkie formalności związane z pogrzebem? Niestety zdarza się, że pracy jest jeszcze więcej, jeśli np. konieczny jest transport zwłok do Polski. Sprawdź, jak sobie poradzić z tymi obowiązkami.
Utrata kogoś bliskiego to często niepowetowana strata. Możemy być rozbici, załamani, bezsilni. To wszystko naturalne reakcje na śmierć. Tymczasem życie toczy się dalej, zatem trzeba m.in. zadbać o godny pochówek zmarłych. Dodatkowych trudności może przysporzyć sytuacja, kiedy konieczny jest także transport zwłok do kraju. Warto wiedzieć, że przewóz zwłok to sporo regulacji prawnych, przez co sprowadzenie zwłok nie jest łatwym zadaniem. Dlatego coraz więcej osób powierza ten aspekt profesjonalistom.
Transport zwłok z zagranicy - o czym trzeba pamiętać?
Wszystkie procedury związane z pogrzebem zazwyczaj wieńczy umieszczenie zwłok w grobowcu. Przewozem zwłok zajmują się zazwyczaj zakłady pogrzebowe, które dbają o uroczystości oraz formalności związane z samym pogrzebem, czy chociażby kwestiami wyznaniowymi. Czym innym jest jednak przewóz zwłok np. z kostnicy do świątyni czy na cmentarz, a zupełnie inaczej wygląda od prawnej strony transport zwłok z zagranicy. Wbrew pozorom to coraz częściej spotykana sytuacja, zwłaszcza jeśli rodzina emigrowała jakiś czas temu i zakończyła swój żywot poza Polską. Z czym wiąże się sprowadzenie zwłok i jak wygląda koszt transportu zwłok na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej? To najczęściej zadawane pytania w tematyce transportu zwłok.
Sprowadzenie zwłok z zagranicy to nierzadko szereg obowiązków, uwzględniających zarówno zagraniczne, jak i polskie przepisy w zakresie transportu ciała czy prochów zmarłego. Załatwienie formalności bywa czasochłonne. Za przykład może posłużyć organizacja transportu zmarłych z Belgii. Transport zwłok do Polski wymaga takich dokumentów jak:
– zezwolenie Starosty lub Prezydenta Miasta, któremu podlega cmentarz, na sprowadzenie ciała lub prochów z Belgii i pochowanie ich w Polsce, – medyczne oświadczenie, które wyklucza chorobę zakaźną jako przyczynę śmierci, – akt zgonu – najczęściej w postaci formularza międzynarodowego, – zezwolenie na pochowanie ciała wydane przez władze krajowe (w przypadku Belgii - permis d’inhumer), – zaświadczenie lokalnych władz, które poświadczają, że zwłoki zostały umieszczone w metalowej trumnie, – zaświadczenie władz belgijskich o zgodzie na wywiezienie zwłok z kraju (laisser-passer mortuaire).
Jak widać jeśli chodzi o szczątki ludzkie, przepisy są niezwykle rygorystyczne. Transport zmarłych to bowiem nie tylko zwłoki przewożone zgodnie z pozwoleniem, ale chociażby przechowywanie środków dezynfekcyjnych oraz dodatkowy koszt sprowadzenia zwłok związany np. z biletem lotniczym. Co więcej, w przypadku przewożenia zwłok własnymi siłami, poza wydatkami związanymi z międzynarodowym transportem zwłok trzeba uwzględnić również własne koszty podróży. Jeśli zatem planujesz samemu przewieźć prochy zmarłego, oprócz formalności trzeba również liczyć się wydatkami, których niestety nie pokryją środki z zasiłku pogrzebowego. Dlatego coraz więcej krewnych, którzy stracili kogoś za granicą, decydują się na pomoc profesjonalistów.
Profesjonalne sprowadzanie zwłok
Specjaliści w zakresie transportowania prochów ludzkich bądź zwłok mogą ulżyć nam w obowiązku przygotowania zwłok, realizacji wszystkich formalności, a także zapewnienia odpowiedniego środka transportu na terytorium innego państwa. Zdając się na usługi firm takich jak firma Memento Mori – transport zwłok, które w warunkach zapewniających odpowiednie sanitarne warunki i m.in. zaświadczenie polskiego konsula wydane w odpowiednim terminie, zapewnią profesjonalny transport ciał i urn.