Przebieg świeckiej uroczystości pogrzebowej
W Polsce coraz więcej osób decyduje się na pogrzeb świecki, czyli niereligijną ceremonię pogrzebową. Wciąż jednak najczęściej wybierany jest pogrzeb katolicki, ze względu na deklarowane wyznanie Polaków. Na pogrzebie świeckim nie spotkamy się z symbolami religijnymi, poza krzyżem - choć nie zawsze, na którym umieszczana jest tabliczka z imieniem i nazwiskiem zmarłej osoby, datą urodzenia i datą zgonu. Tym, co szczególnie odróżnia pogrzeb świecki od katolickiego, jest osoba prowadząca ceremonię, nazywana jej mistrzem. Co warto wiedzieć o mistrzu ceremonii i scenariuszu świeckiego pogrzebu?
Mistrz ceremonii - obowiązki
Mistrz ceremonii to osoba, która dba o cały scenariusz pogrzebu i jego przebieg. Według statystyk podawanych w różnych źródłach, w Polsce osób trudniących się fachem mistrza ceremonii jest około dwudziestu. Kolejnych mistrzów kształci Polskie Stowarzyszenie Pogrzebowe, które opracowało specjalny program kształcenia. Praca mistrza rozpoczyna się jeszcze przed pogrzebem. Najważniejsza jest rozmowa z rodziną zmarłego i jego najbliższymi, na podstawie której mistrz przygotowuje wspomnienie o osobie, która odeszła. Mistrz ceremonii przygotowuje wspomnienie i pożegnanie, a następnie przedstawia je rodzinie, by zostało zaakceptowane. Wspomnienie o zmarłym teoretycznie może przybierać różne formy, w praktyce w naszym kraju jest to oddanie hołdu zmarłemu, wspomina się jego czyny, dokonania zawodowe, naukowe, osiągnięcia w branży, w której działał. Wspomina się go jako dobrego członka rodziny, za którym najbliżsi będą tęsknić. Opowiada się o pasjach zmarłego, jego hobby, rzeczach, które go rozpromieniały.
Przemówienie ma zwykle bardzo podniosły charakter, brzmi podobnie do słów wygłaszanych w czasie pogrzebu przez księdza - mówi nam przedstawiciel Zakładu Pogrzebowego Anubis z Wrocławia. W niektórych krajach pogrzeb ma inny charakter, zmarłego wspomina się z uśmiechem, a uroczystości pogrzebowe nie mają patetycznego wydźwięku.
Scenariusz świeckiego pogrzebu
Scenariusz pogrzebu przygotowywany jest przez mistrza ceremonii, również po konsultacji z rodziną. Klasyczna uroczystość rozpoczyna się akcentem muzycznym w podniosłym stylu, następnie następuje przywitanie żałobników. Na życzenie rodziny mistrz ceremonii może kolejno przywitać najbliższych, na przykład słowami w rodzaju: „Jest z nami małżonka zmarłego oraz jego dwaj synowie, siostra i brat” lub przywitać wszystkich przybyłych na pogrzeb. Mistrz ceremonii wygłasza przygotowane wspomnienie o zmarłym. Kolejnym etapem, na życzenie rodziny, są tzw. refleksje - każdy może wygłosić swoje własne, drobne przemówienie na temat zmarłego. Ceremonia kończy się zwykle koncertem okolicznościowym wykonywanym na żywo. Może być to muzyka klasyczna lub jeden z ulubionych utworów zmarłego. Na życzenie rodziny muzyka może zostać odtworzona z nośników dźwięków. Ceremonię możemy zmienić i dostosować do naszych oczekiwań, tak by była długim hołdem pożegnalnym wobec zmarłego lub krótką uroczystością, by nie przedłużać czasu żalu spędzonego nad nagrobkiem. Nowoczesne i solidne zakłady pogrzebowe oferują organizację pogrzebów we wszystkich wyznaniach i obrządkach, a także organizację świeckich ceremonii pogrzebowych. Rodzina zmarłego nie musi się zatem obawiać, że nie znajdzie osoby, która poprowadzi pogrzeb.